Ο “Σούπερμαν” που γίνεται και “Κρυπτονίτης”!

2015-05-07T08:04:46+00:00 2015-05-07T08:04:46+00:00.

07/May/15 08:04

Του Νίκου Βαγγέλη

Ο Μπλέικ Γκρίφιν πήγε να κλείσει το σπίτι των Ρόκετς, όμως ο Ντουάιτ Χάουαρντ είχε διαφορετική άποψη στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Ρόκετς επικράτησαν με 115-109 και έκαναν το 1-1 στη σειρά, με τον Τζέιμς Χάρντεν να είναι ψύχραιμος στο τέλος.

Μετά από ένα πρώτο δωδεκάλεπτο απόλυτης κυριαρχίας των “ρουκετών” (35-25), οι Κλίπερς απάντησαν με τον πλέον εκκωφαντικό τρόπο. Επιμέρους σκορ 41-21 στη δεύτερη περίοδο και οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 66-56 υπέρ των “φτωχών συγγενών” του Λος Άντζελες.

Ο Μπλέικ Γκρίφιν έδειχνε πραγματικά ασταμάτητος, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 24 πόντους (8/11 δίποντα) σε 24 λεπτά συμμετοχής. Ωστόσο, ο Ντουάιτ Χάουαρντ είχε… άλλη άποψη και στο δεύτερο μέρος αποτέλεσε τον “Κρυπτονίτη” του αστέρα των Κλίπερς, με τον τελευταίο να έχει στο τρίτο και στο τέταρτο δωδεκάλεπτο 10 πόντους με 2/9 σουτ.

Παράλληλα, ο “Σούπερμαν” έκανε θραύση σε όλους τους τομείς (24 πόντοι, 16 ριμπάουντ, 4 κοψίματα) και οι Ρόκετς δεν άργησαν να κάνουν την ανατροπή. Ο Τζέιμς Χάρντεν έκανε 7 λάθη, είχε 7/17 σουτ εντός πεδιάς με μόλις 3/10 τρίποντα, όμως αποτέλεσε καταλύτη τις νίκης, καθώς σημείωσε 15/15 ελεύθερες βολές.