Καθηλωτικοί οι Κλίπερς!

2015-05-09T09:18:10+00:00 2015-05-09T09:20:13+00:00.

09/May/15 09:18

Του Νίκου Βαγγέλη

Ο Όστιν Ρίβερς ντύθηκε… Κρις Πολ, ο “Τζέι Τζέι” Ρέντικ δεν αστοχούσε ούτε με αίτηση και οι Κλίπερς ήταν καταιγιστικοί απέναντι στους Ρόκετς (124-99), κάνοντας το 2-1 στην ημιτελική σειρά της Δύσης.

Οι γηπεδούχοι έπαιρναν δύναμη από τα σχεδόν 20.000 άτομα που βρέθηκαν στο “Staples Center” του Λος Άντζελες και έλεγξαν εξ’ αρχής τον αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο οι “ρουκέτες” αντιδρούσαν ως έναν βαθμό και έδειχναν ικανοί να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους. Δεν άντεξαν, όμως, παραπάνω…

Ο “λαβωμένος” Κρις Πολ (12 πόντοι, 7 ασίστ) έδωσε το σάλπισμα της ολομέτωπης επίθεσης στην τρίτη περίοδο και οι συμπαίκτες του τον ακολούθησαν, κάμπτοντας κάθε αντίσταση των αντιπάλων του, με το επιμέρους σκορ να είναι 35-19.

Αυτό χρειάζονταν οι “φτωχοί συγγενείς” για να απογειωθούν και τα κατάφεραν. Έκτοτε το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Κλίπερς να κάνουν στο τέλος και συντήρηση δυνάμεων.

O Όστιν Ρίβερς με μια τρομερή εμφάνιση (25 πόντοι με 10/13 σουτ εντός πεδιάς, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 23 λεπτά συμμετοχής) αποτέλεσε τον “X-Factor” του αγώνα. Ο “Τζέι Τζέι” Ρέντικ έκανε το παιχνίδι της ζωής του (31 πόντοι με 13/16 σουτ εντός πεδιάς), συνδυάζοντάς το με ρεκόρ καριέρας στα playoffs, ενώ ο Μπλέικ Γκρίφιν πρόσθεσε 22 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από την άλλη, ο Τζέιμς Χάρντεν θύμιζε κατά διαστήματα… καλαμιά στον κάμπο. Σκόραρε 25 πόντους με 5/5 βολές και 8/16 σουτ εντός πεδιάς, μοίρασε και 11 ασίστ, όμως δεν βοηθήθηκε όσο θα έπρεπε από τους υπόλοιπους.

Ο Ντουάιτ Χάουαρντ (14 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κοψίματα) δεν ήταν αρνητικός, αλλά δεν έκανε και τη διαφορά, τη στιγμή που ο Τζέισον Τέρι έβαλε 13 πόντους. Στο τελευταίο τρίλεπτο μπήκε στο παιχνίδι και ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος αστόχησε στο μοναδικό σουτ που πρόλαβε να επιχειρήσει.