Η… ανάσταση των “πολεμιστών”!

2015-05-12T08:57:52+00:00 2015-05-12T08:57:52+00:00.

12/May/15 08:57

Οι έδρες στα φετινά playoffs του ΝΒΑ… σπάνε για πλάκα και οι Ουόριορς επέστρεψαν δυναμικά, παίρνοντας πίσω το πλεονέκτημά τους, καθώς επικράτησαν μέσα στο Μέμφις με 101-84. Οι παίκτες του Στιβ Κερ ήταν πραγματικά καταιγιστικοί!

Του Νίκου Βαγγέλη

Οι Γκρίζλις έδειχναν να αποκτούν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους τελικούς της δυτικής περιφέρειας, όμως η ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ δεν ήθελε να πάει στράφι η καταπληκτική παρουσία της στην κανονική περίοδο. Έτσι, λοιπόν, αντέδρασε και μάλιστα με τον πιο εκκωφαντικό τρόπο!

Από την πρώτη στιγμή που πάτησαν το πόδι τους στο παρκέ του “FedExForum”, οι “πολεμιστές” ήταν αποφασισμένοι να δώσουν όλο τους το “είναι” για να… πικράνουν το αντίπαλο κοινό και να ισοφαρίσουν, όπερ και εγένετο.

Ο Ντρέιμοντ Γκριν, ο οποίος συνολικά είχε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, έβαλε τις βάσεις του θριάμβου, σκοράροντας τους 11 από τους 28 πόντους των Ουόριορς στην πρώτη περίοδο, τη στιγμή που οι όλοι οι παίκτες των Γκρίζλις είχαν 20!

κάρι κόνλεϊ

Κι αν αυτό ήταν ανησυχητικό, τα δύσκολα άρχισαν για τις “αρκούδες” όταν πήρε τη σκυτάλη ο Στέφεν Κάρι (33 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ συνολικά), ο οποίος βρήκε τον προ της βράβευσης εαυτό του και διέλυσε την αντίπαλη άμυνα, σκοράροντας 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Κάπου εκεί τα πράγματα είχαν αρχίσει να κρίνονται. Το -17 (44-61) της ανάπαυλας δεν άφηνε και πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους, οι οποίοι ήταν αναγκασμένοι να κυνηγήσουν την επική ανατροπή. Αυτό δεν έγινε ποτέ. Ούτε καν το πλησίασαν.

Οι Ουόριορς συνέχισαν να είναι εύστοχοι. Χωρίς να πατήσουν άλλο… γκάζι, έπαιξαν μυαλωμένα και συντήρησαν τη διαφορά ασφαλείας τους, παίρνοντας πολύ πιο εύκολα απ’ ό,τι περίμεναν το διπλό που τους δίνει ξανά το πλεονέκτημα.

Πέραν του Κάρι και του Γκριν, σπουδαία εμφάνιση είχε και ο Αντρέ Ιγκουοντάλα, ο οποίος μπορεί να σκόραρε μόλις 11 πόντους με 3/4 τρίποντα, όμως έκανε αθόρυβη δουλειά και πάλεψε πολύ στην άμυνα. Κάτι ανάλογο ισχύει και για τον ουσιαστικό Άντριου Μπόγκατ, που είχε 4 πόντους (2/3 δίποντα), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 κοψίματα.

Από εκεί και πέρα, ο σχετικά καλός Κλέι Τόμπσον πρόσθεσε 15 με 6/15 σουτ και αρκετές καλές άμυνες, ενώ ο Χάρισον Μπαρνς πρόσθεσε 12 πόντους με 6/14 σουτ εντός πεδιάς και 6 ριμπάουντ.

Οι Γκρίζλις δεν είχαν ουσιαστικά κάποιον διακριθέντα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο άστοχος Μαρκ Γκασόλ (19 πόντοι με 7/19 σουτ εντός πεδιάς, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ) και τον ακολούθησε ο Ζαχ Ράντολφ με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Μάικ Κόνλεϊ ήταν τραγικός (10 πόντοι με 4/15 σουτ εντός πεδιάς, 7 ασίστ και 3 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής), όμως παρόλα αυτά ο Νικ Καλάθης χρησιμοποιήθηκε μόλις λεπτά, προλαβαίνοντας να μοιράσει 2 ασίστ και να μαζέψει 1 ριμπάουντ. Λίγο (πέντε λεπτά) έπαιξε και ο Κώστας Κουφός, ο οποίος τέλειωσε τον αγώνα με 2 πόντους και 2 επιθετικά ριμπάουντ…