Επική επιστροφή και ισοφάριση για Ρόκετς

2015-05-15T08:53:40+00:00 2015-05-15T08:53:40+00:00.

15/May/15 08:53

Οι Ρόκετς είναι εδώ! Μπορεί να είδαν το χάρο με τα μάτια τους, όμως βρήκαν το θάρρος να τον “σκοτώσουν”, ανατρέποντας το +19 των Κλίπερς και ισοφάρισαν τη σειρά μετά από το 119-107 μέσα στο Λος Άντζελες!

Του Νίκου Βαγγέλη

Αρχικά, “μύριζε” ντέρμπι. Για ένα ημίχρονο οι δύο αντίπαλοι βρίσκονταν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να διατηρούν “βραχεία κεφαλή” (64-62) στην ανάπαυλα των δύο πρώτων δεκαλέπτων. Όλα άλλαξαν μετά και το “κλειστό” παιχνίδι που λάμβανε χώρα, διαφοροποίησε την ταυτότητά του και έγινε χαμός…

Οι Κλίπερς μπήκαν μεγάλη αποφασιστικότητα στο τρίτο δωδεκάλεπτο και με αντεπίθεση διαρκείας, άνοιξαν εντυπωσιακά την “ψαλίδα”. Το σκορ στο 31ο λεπτό έγινε 89-70 και ο κόσμος στις κερκίδες του “Staples Center” είχε αρχίσει να πανηγυρίζει τη διαφαινόμενη πρόκριση… Μήπως, όμως, λογάριαζαν χωρίς τον ξενοδόχο;

Οι Ρόκετς δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Η μεγάλη έκταση της διαφοράς τους θύμωσε και τους πείσμωσε. Τα μάτια των παικτών τους άρχισαν να “γυαλίζουν”. Δεν άντεχαν να αποκλειστούν με κάτω τα χέρια. Συνήλθαν και τα έδωσαν όλα. Δικαιώθηκαν!

Πρώτα απ’ όλα, βελτίωσαν την άμυνά τους και η τρίτη περίοδος έληξε 92-79. Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο είχαν να ανέβουν ένα βουνό, όμως, πλέον γνώριζαν πως δεν μπορούσαν να το κάνουν. Όπερ και εγένετο. Οι Κλίπερς αντιστάθηκαν και κατάφεραν μέχρι το 41′ να διατηρήσουν διψήφια διαφορά: 100-88. Εκεί, όμως, ήρθε και η ολική ανατροπή του σκηνικού…

O Κόρεϊ Μπρούερ με γκολ-φάουλ και ο Τζος Σμιθ με τρίποντο έκαναν το 100-94. Ο Κρις Πολ απάντησε με κοντινό καλάθι, όμως οι “φτωχοί συγγενείς” του Λος Άντζελες ξέμειναν από λύσεις στο σκοράρισμα για πέντε ολόκληρα λεπτά, επιτρέποντας στους Ρόκετς να ολοκληρώσουν ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 24-2 και να βρεθούν στο +10 (112-102), ένα λεπτό πριν από το φινάλε. Κάπου εκεί κρίθηκαν τα πάντα.

Οι Τζος Σμιθ (19 πόντοι με 4/7 τρίποντα) και Κόρεϊ Μπρούερ (19 πόντοι με 6/10 σουτ και 10 ριμπάουντ), μαζί με τον απόλυτο κυρίαρχο των αιθέρων, Ντουάιτ Χάουαρντ (20 πόντοι με 6/16 ελεύθερες βολές, 7/12 δίποντα και 21 ριμπάουντ!!!), έκλεψαν την παράσταση για την ομάδα του Χιούστον, που έκανε την επική ανατροπή με τον Τζέιμς Χάρντεν (23 πόντοι με 5/20 σουτ) στον πάγκο. Απίστευτο κι όμως αληθινό!

Καθοριστική παρουσία για τους νικητές είχε επίσης ο Τέρενς Μόρις (16 πόντοι με 5/7 δίποντα και 1/1 τρίποντο), τη στιγμή που ο Τρεβόρ Αρίζα πρόσθεσε 13 με 3/8 τρίποντα. Δεν αγωνίστηκε καθόλου ο διεθνής Έλληνας φόργουορντ, Κώστας Παπανικολάου.

Ο Κρις Πολ ήταν πραγματικά συγκλονιστικός για τους Λος Άντζελες Κλίπερς, σταματώντας στους 31 πόντους (10/19 σουτ εντός πεδιάς) και στις 11 ασίστ, ενώ ο Μπλέικ Γκρίφιν ήταν εξαιρετικός επιθετικά με 28 πόντους και 12/20 σουτ εντός πεδιάς.

“Πληγή” ήταν ο ΝτεΑντρέ Τζόρνταν, ο οποίος έμεινε στους 8 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον “διαστημικό” Χάουαρντ να τον νικάει κατά κράτος, στήνοντας πάρτι κοντά στα δύο καλάθια.