Διαγόρας Δρυοπιδέων: “Λύγισε” τον ΠΑΟΚ και πήρε ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου! (videos)

2019-11-09T17:50:45+00:00 2019-11-09T18:09:05+00:00.

09/Nov/19 17:50

ʕЅˋϠ/ ĉCϑS đՏЉąٍ - Ёϊ (֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)

Μία τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, πανηγύρισε ο Διαγόρας Δρυοπιδέων κόντρα στον ΠΑΟΚ, κερδίζοντας τον εντός έδρας προημιτελικό με 81-66!

Η ομάδα από το Αιγάλεω που έχει στόχο την άνοδο της στην Basket League από την Α2, πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση μπροστά στον κόσμο της και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο φινάλε, να πανηγυρίσει μία ιστορική πρόκριση για πρώτη φορά στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον, ο Διαγόρας Δρυοπιδέων συνεχίζει στο Κύπελλο και στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Περιστέρι-Ήφαιστος Λήμνου, ενώ ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να παρουσιάζει ένα προβληματικό πρόσωπο.

Το παιχνίδι

+10 για Διαγόρα με εκπληκτική άμυνα!

Εξαιρετικά ξεκίνησε το ματς ο ΠΑΟΚ και προηγήθηκε από νωρίς με 7-0 (στο 4′), όμως οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 9-2 μείωσαν γρήγορα σε 9-7 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε, με τον Διαγόρα μπροστά με 21-18 και να δείχνει απόλυτα ανταγωνιστικός.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ο Διαγόρας συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα με 27-23 (στο 14′), με τον ΠΑΟΚ να έχει σημαντικά προβλήματα στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι για πρώτη φορά προηγήθηκαν και με +10 (35-25 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, 37-27!

Όλα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης για το Κύπελλο στο Αιγάλεω ξεκίνησε με, τον Διαγόρα να κρατάει ένα σημαντικό προβάδισμα (43-36 στο 24′) και τον ΠΑΟΚ, να προσπαθεί να μειώσει. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για τα καλά, με το σκορ στο 47-43 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με 55-48.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η ομάδα του Αιγάλεω βρέθηκε με επιμέρους σκορ 16-3 στο +19 (71-51 στο 35′) και ήταν “αγκαλιά” με την πρόκριση. 2′ λεπτά πριν το φινάλε, όλα είχαν κριθεί με τον ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ με 77-62 και στο φινάλε ο Διαγόρας πανηγύρισε την νίκη-πρόκριση με 81-66!

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, όπου ο Διαγόρας όντας μπροστά με 55-48, έκανε τρομερό επιμέρους σκορ 16-3 “εκτόξευσε” την υπέρ του διαφορά στο +20 (71-51) και καθάρισε την πρόκριση.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λιακόπουλος ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ σπουδαία δουλειά έκαναν, ο Καράμπουλας με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Κούκας με 14 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-27, 55-48, 81-66