Περιστέρι: “Έπνιξε” τον Ήφαιστο και έκλεισε εισιτήριο για τη τετράδα του Κυπέλλου!

2019-11-09T20:53:55+00:00 2019-11-09T23:18:08+00:00.

09/Nov/19 20:53

ÊÕÐÅËËÏ / ÐÅÑÉÓÔÅÑÉ - ÇÖÁÉÓÔÏÓ ËÇÌÍÏÕ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÂÁÓÉËÇÓ ÌÁÑÏÕÊÁÓ / EUROKINISSI)

Μετά από ένα ”δυνατό” ματς, το Περιστέρι του φοβερού Βασίλη Ξανθόπουλου ”λύγισε” με την άμυνά του τον άστοχο Ήφαιστο και θα βρίσκεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας μετά από 15 χρόνια!

Ο Ήφαιστος δεν κατάφερε να γίνει η πρώτη ελληνική ομάδα που θα κέρδιζε φέτος στο Περιστέρι, με την ομάδα του Ηλία Ζούρου να παίρνει τη νίκη με σκορ 57-51 και μαζί τη πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας!

”Καθάρισε” στο δεύτερο ημίχρονο ο Βασίλης Ξανθόπουλος, με τους γηπεδούχους να δέχονται 15 πόντους σε 2ο και 3ο δεκάλεπτο, ενώ οι φιλοξενούμενοι τα ”έσπασαν” με μόλις 10/40 δίποντα και 5/22 τρίποντα, αλλά και 16/21 βολές.

Έτσι, οι Περιστεριώτες θα βρεθούν στη τετράδα του θεσμού μετά από 15 χρόνια, καθώς τη σεζόν 2003/04 ήταν η τελευταία φορά που τους είδαμε σε ημιτελικό αγώνα! Πλέον, οι νικητές μένει να μάθουν τον αντίπαλό τους στους ”4” του Κυπέλλου, με τον Διαγόρα Δρυοπιδέων και την ΑΕΚ να είναι ήδη εκεί, ενώ τη Κυριακή (10/11, 17:15), θα μάθουμε και τη τελευταία ομάδα, μέσα από το ματς της Πάτρας ανάμεσα σε Προμηθέα και Παναθηναϊκό.

Η εξέλιξη: O Ήφαιστος έδειχνε να είναι καλύτερος και μετά το αρχικό 8-8, το έδειξε με σερί 7-0 (8-15), με τους Τζέρι Σμιθ και Κλίφορντ Χάμοντς να κάνουν ”ζημιά” στο Περιστέρι, που ήταν ιδιαίτερα άστοχο στο πρώτο δεκάλεπτο, μετά τους αρχικούς 6 πόντους του Σκούτσι Σμιθ. Ο Σμιθ με 3/3 βολές στο… μηδέν ”έγραψε” το 14-22.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τους γηπεδούχους να αφήνουν στο ”μηδέν” τους φιλοξενούμενους για 6:30′ και έτσι βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν σε 20-22 με σερί 6-0. Ο Σμιθ έφτασε τους 13 με 10/11 βολές, τα ”όπλα” του Περιστερίου σίγησαν (Γκρέι, Χάτσερ με ο και 6 πόντους αντίστοιχα) και το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 27-29, σε μία περίοδο με επιμέρους 13-7!

Είχε… Ξανθόπουλο και το πήρε!

Ο Ήφαιστος συνέχισε να κάνει θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ, όμως ο Σμιθ ήταν άστοχος, κάτι που το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε και με σερί 7-0 έκανε το 34-31 στο 24′ με τους Μπρέιον Μπλέικ και Παναγιώτη Βασιλόπουλου να δίνουν το σύνθημα. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου πήραν τον έλεγχο του ματς, ο Σκούτσι Σμιθ μπήκε στην εξίσωση και το +6 (39-33 στο 26′) ήταν γεγονός. Η μέγιστη διαφορά ήρθε στο 30′ (46-37), με τον Βασίλη Ξανθόπουλο να σκοράρει 5 πόντους.

Η ραψωδία του Ξανθόπουλου συνεχίστηκε και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 15 (52-37), με το ματς να δείχνει πως είναι υπόθεση του Περιστερίου. Ο Ήφαιστος έκανε την αντεπίθεσή του, μείωσε σε 52-46 στο 36′ με 9-0 σερί και έκανε το ματς ”θρίλερ” όταν και έκανε το 56-51 στο 38′ με σερί 14-4, όμως έχασε διπλή ευκαιρία να μειώσει εκ νέου και οι γηπεδούχοι τελείωσαν την αναμέτρηση όταν έκαναν το 57-51 με 1/4 βολές του Χάτσερ στο -40”.

Πού κρίθηκε: Σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, το Περιστέρι δέχθηκε μόλις 15 πόντους, σκόραρε 32 και κάπου εκεί έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση. Όλα τελείωσαν όταν ο Ήφαιστος έφτασε στο 56-51, όμως δεν είχε την ευστοχία για το κάτι παραπάνω.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σκούτσι Σμιθ έδωσε πολλές βοήθειες με 11 πόντους, όμως ο Βασίλης Ξανθόπουλος ήταν όλα τα λεφτά με 12 πόντους, όλους στο δεύτερο μέρος! Στους 11 ο Ουίλιαμ Χάτσερ, στους 7 ο Μπρέιον Μπλέικ.

Ο Τσέρι Σμιθ ήταν ο μοναδικός που ξεχώρισε για τον Ήφαιστο με 13 πόντους (10/13 βολές, 1/10 σουτ), με τον Σον Έβανς να είναι άστοχος (6 πόντοι), αλλά να είναι κυρίαρχος ψηλά με 17 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 27-29, 46-37, 57-51

Περιστέρι (Ζούρος): Σμιθ 11 (1), Μπλέικ 7, Ξανθόπουλος 12 (2), Σκορδίλης 2, Αγραβάνης, Μορέιρα 4, Καράμπελας, Γόντικας, Βασιλόπουλος 5 (1), Χάτσερ 11 (1), Γκρέι 2, Μόουζες 3.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 3, Σταμάτης, Έβανς 6, Σμιθ 13 (1), Πελεκάνος 7 (1), Τσαϊρέλης 7, Διαμαντάκος, Μούρτος 7 (1), Λιτλ 2, Χάμοντς 6 (2).

Τα στατιστικά:

Περιστέρι

Ήφαιστος Λήμνου

Ηλίας Ζούρος: ”Σημαντική η πρόκριση”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Περιστερίου:

”Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Σε μία κακή μέρα επιθετικά, πραγματικά η ομάδα έδειξε σαν να της βγαίνει η κούραση από τα παιχνίδια, χωρίς ρυθμό, χωρίς ενέργεια, απέναντι σε μία πολύ καλά στημένη ομάδα που δούλεψε μία εβδομάδα για αυτό το παιχνίδι. Μία ομάδα με πολύ καλό προπονητή που παίζει ιδιαίτερα το physical game, η ομάδα ανταπεξήλθε και νίκησε. Αυτό είναι που μετράει.

Εάν μία ομάδα κερδίζει στις κακές μέρες δείχνει χαρακτήρα. Σήμερα αυτό κάναμε. Ένα τεράστιο ‘ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ’ στους φιλάθλους της ομάδας που ήρθαν σήμερα και μας συμπαραστάθηκαν, γιατί σε μία μέρα που δεν ήμασταν καλά, είχαμε τον κόσμο δίπλα μας να μας δώσει ώθηση για την πρόκριση.

Το Περιστέρι μετά από πάρα πολλά χρόνια ξαναβρίσκεται στους «4» του Κυπέλλου, άρα ήδη θα έλεγα ότι έχουμε κάνει βήμα μπροστά και περιμένουμε να δούμε την κλήρωση. Ένα μεγάλο ‘ευχαριστώ’ στους συνεργάτες μου, οι οποίοι δεν σταματούν να δουλεύουν. Κάποιοι νομίζουν ότι η δουλειά είναι εύκολη. Το να προλαβαίνεις να ετοιμάσεις τον αντίπαλο, να τον αναλύσεις και να δώσεις στο ‘πιάτο’ τις λεπτομέρειες, είναι πάρα πολύ δύσκολο.

Έχουμε διπλά παιχνίδια, τα παιδιά ξενυχτάνε. Είναι τέσσερις προπονητές που προσπαθούν μέρα νύχτα και δίνουν μεγάλη βοήθεια. Ευελπιστούμε τώρα η ομάδα να ξαναβρεί τον δρόμο της. Ήταν δύσκολη μέρα με ευτυχή κατάληξη.

Προχωράμε στο ευρωπαϊκό παιχνίδι με την Μόρναρ στο BCL και οι υποχρεώσεις δεν σταματάνε. Από αύριο επιστρέφουμε στη δουλειά. Έχουμε ανακατατάξεις μέσα στην ομάδα, κάτι που είναι φυσιολογικό. Ο Παναγιώτης ήταν τραυματίας, μπήκε σήμερα και ήταν καταπληκτικός, ο Σαλούστρος λείπει και κάποιοι άλλοι πρέπει να βγουν μπροστά. Ο Ζώης έλειπε καιρό, ξαναμπήκε και σιγά σιγά βρίσκει ρυθμό, ο Μορέιρα είναι ακόμα καινούργιος, έχει κάνει τρεις προπονήσεις, δεν ξέρει ακόμα τα συστήματα.

Είναι λογικό στο άθλημα, που είναι ομαδικό και χρειάζονται χημεία και αυτοματισμοί, όταν δεν υπάρχει στον σωστό αριθμό που θέλεις, να παρουσιάσεις προβλήματα. Είμαι ευχαριστημένος από τη νίκη, γιατί καλώς ή κακώς κρινόμαστε από το αποτέλεσμα. Από την άλλη, όμως, χρειαζόμαστε δουλειά και χρόνο για να βρούμε τη χημεία, τους ρόλους και ρυθμό ως ομάδα.

Το να νικάς είναι πολύ σημαντικό, ιδιαίτερα στο ξεκίνημα. Φέτος, ήταν αστεία η προετοιμασία των ομάδων. Δεν είχαμε χρόνο να προετοιμαστούμε, γιατί το πρωτάθλημα ξεκίνησε πολύ γρήγορα και όσες ομάδες δεν έχουν ευρωπαϊκές υποχρεώσεις. Εμείς παίζουμε διπλά παιχνίδια, κάποιοι δεν έχουν καταλάβει τι σημαίνει αυτό. Ακόμα και στην ομάδα μας δεν έχουν καταλάβει κάποιο τι σημαίνει αυτό.

Είναι διπλή ταλαιπωρία, δεν υπάρχει ρεπό, είναι ξεχασμένη λέξη. Πρέπει να δουλέψεις και να προετοιμαστείς. Αυτοί οι αριθμοί δείχνουν νευρικότητα, άγχος, πίεση, μη ρυθμό ως ομάδα. Από την άλλη, να γυρίζεις ένα ματς τέτοιο… Ο Βασίλης ήταν φανταστικός, μετά τον τραυματισμό του στην Τενερίφη, για δύο ματς είχε δυσκολίες, σήμερα, όμως, μας έδωσε την ώθηση. Όπως τις προηγούμενες φορές το έκανε ο Σκούτσι Σμιθ. Άρα λοιπόν, κάθε φορά πρέπει να παρουσιάζεται κάποιος, να βοηθάει και η ομάδα να προχωράει”.

Μανωλόπουλος: ”Θέλουμε βελτίωση στην επίθεση”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ηφαίστου:

”Αρχικά, να δώσω συγχαρητήρια στο Περιστέρι και καλή συνέχεια στην Ελλάδα, την Ευρώπη και το Κύπελλο. Παίξαμε απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα, με πολύ καλό ρόστερ και πάρα πολύ καλό προπονητή. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από το κομμάτι της ενέργειας και της άμυνας. Πήγαμε πάρα πολύ καλά, περιορίσαμε τους παίκτες που σκοράρουν περισσότερο. Είχαμε ευκαιρίες να τρέξουμε. Νομίζω ότι κάναμε καλή δουλειά σε αυτό το κομμάτι. Στην επίθεση θέλουμε βελτίωση, πρέπει να τελειώνουμε τις φάσεις καλύτερα και αυτό πρέπει να δουλέψουμε και νομίζω ότι θα βελτιωθεί”.