O Προμηθέας “έκαψε” τον Παναθηναϊκό στην ΚΟΡΥΦΑΙΑ βραδιά της ιστορίας του! (videos)

2019-11-10T18:13:48+00:00 2019-11-11T01:51:27+00:00.

10/Nov/19 18:13

Ο Προμηθέας Πατρών με ηγέτη έναν τρομερό Λάνγκστον Χολ έγραψε ιστορία, επικρατώντας με 81-79 του Παναθηναϊκού και τον απέκλεισε από την συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι που κρίθηκε στο φινάλε!

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν πολύ καλύτερη σε ολόκληρο το ματς και παρότι έχασε προβάδισμα 15 πόντων, τελικά στο τέλος πήρε την τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, γράφοντας ιστορία αφού απέκλεισε τον Παναθηναϊκό από την τετράδα μετά από την σεζόν 2003-04!

Αυτή η πρόκριση των Πατρινών μόνο ιστορική μπορεί να χαρακτηριστεί, αφού κατάφεραν για πρώτη φορά στην ιστορία τους να κερδίσουν τον Παναθηναϊκό, ενώ έγιναν και η πρώτη ομάδα που μετά από 15 χρόνια, αφήνει τον πολυνίκη του Κυπέλλου Παναθηναϊκό εκτός ημιτελικών.

Εκπληκτικός Προμηθέας και με +12 στα αποδυτήρια!

Ο Παναθηναϊκός από νωρίς είχε το προβάδισμα στο σκορ με 13-8 (στο 5′), όμως ο Προμηθέας έδειχνε ένα αρκετά ανταγωνιστικό πρόσωπο. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 7-1, προηγήθηκαν με 15-14 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με, τους Πατρινούς μπροστά με 20-19.

Παναθηναϊκός: Απρόοπτο με Φρεντέτ!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, η ομάδα του Μάκη Γιατρά συνεχίζει να είναι εξαιρετική αμυντικά και με νέο επιμέρους σκορ 11-2, ανέβασε το προβάδισμα της για πρώτη φορά στο +10 (31-21 στο 14′). Η διαφορά για τον Προμηθέα πήγε και στο +15 (44-29 στο 18′) με τον Παναθηναϊκό να μην παρουσιάζει καθόλου καλό πρόσωπο και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με 47-35!

“Θρίλερ” μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο του προημιτελικού στην Πάτρα ξεκίνησε με, τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί μειώσει την διαφορά και να τα καταφέρνει (50-41 στο 24′). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στους 12 πόντους (57-45 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με το “τριφύλλι” να είναι πίσω με 64-56.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πάλευε για την μεγάλη ανατροπή και μείωσε σε 66-63 (στο 34′) με επιμέρους σκορ 7-2, δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στον προημιτελικό. 5′ λεπτά πριν το φινάλε, ο Τόμας με μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε σε 68-68 και ο Τζόνσον με 1/2 βολές, έβαλε μπροστά τους πράσινους με 69-68 και συνολικό επιμέρους σκορ 13-4!

Στο τελευταίο τρίλεπτο, το σκορ ήταν 73-70 για τον Προμηθέα με μεγάλα σουτ του Χολ, αφού ο Παναθηναϊκός είχε 1/3 βολές με Παπαπέτρου και Τόμας. Με ένα καλάθι του Παπαπέτρου και 1/2 βολές του Τόμας, οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 73-73 (στο 38′). Με ένα ακόμα καλάθι του Χολ, 2/2 του Έλις και κάρφωμα του Φίλερ ο Προμηθέας προηγήθηκε με 79-73 (στο 39′) και έγινε το ακλόνητο φαβορί για την πρόκριση.

Ο Παναθηναϊκός, με έναν εκπληκτικό Καλάθη ισοφάρισε σε 79-79 με 2/2 τρίποντα του μέσα σε 10 δευτερόλεπτα, 35′ δευτερόλεπτα πριν την λήξη! Στα 16′ δευτερόλεπτα, ο Χολ πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι και έβαλε μπροστά στον Προμηθέα με 81-79 και τελικά οι γηπεδούχοι πήραν την μεγάλη πρόκριση!

Που κρίθηκε: Με τον Καλάθη να ισοφαρίζει σε 79-79 χάρη στον Καλάθη, ο Χολ έκανε το σκορ 81-79, όμως στην τελευταία του επίθεση ο Παναθηναϊκός δεν σκόραρε, λόγω του μπλοκ στον Καλάθη, αλλά και του άστοχου σουτ για την νίκη του Τζόνσον.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάνγκστον Χολ ήταν καθοριστικός με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, αλλά κυρίως γιατί πέτυχε με καταπληκτικό τρόπο το νικητήριο καλάθι του αγώνα και στην αμέσως επόμενη φάση τάπωσε το Νικ Καλάθη στο τρίποντο που επιχείρησε ώστε να κλέψει το ματς. Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Δημήτρης Αγραβάνης με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, κάνοντας μεγάλη “ζημιά” στον Παναθηναϊκό!

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-35, 64-56, 81-79