ΕΠΙΚΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ: Ολική ανατροπή επί του τεράστιου Ναδάλ και πρόκριση στα ημιτελικά του ΑΟ! (video)

2021-02-17T14:03:21+00:00 2021-02-17T17:33:52+00:00.

Stelios Toromanidis

17/Feb/21 14:03

Έγραψε ιστορία ο Στέφανος Τσιτσιπάς! Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας όλων των εποχών με ΤΕΡΑΣΤΙΑ κατάθεση ψυχής νίκησε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε επίπεδο Grand Slam τον Ράφα Ναδάλ στην προημιτελική φάση του Αυστραλιανού open και τον απέκλεισε από την συνέχεια της διοργάνωσης, επιστρέφοντας από το εις βάρος του 2-0 σετ.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας όλων των εποχών μπήκε “μουδιασμένα” στον αγώνα, βρήκε απέναντι του έναν σχεδόν αλάνθαστο Ναδάλ και με συνοπτικές διαδικασίες έμεινε πίσω στο σκορ 2-0. Σταδιακά άρχισε να βρίσκει τον καλό του εαυτό, ολοένα και κινούνταν ιδανικά στο κορτ, πήρε το τρίτο σετ στο “τάι μπρέικ” και εν συνεχεία έγινε ο απόλυτος κυρίαρχος του ματς για να φτάσει σε μια τεράστια νίκη και να προκριθεί στον τρίτο ημιτελικό σε Grand Slam στην μέχρι τώρα καριέρα του.

Το Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης νίκησε για πρώτη φορά τον κάτοχο 20 Grand Slam τροπαίων σε κορυφαία διοργάνωση, θα αγωνιστεί για δεύτερη φορά σε ημιτελικό του Αυστραλιανού Όπεν έπειτα από την συμμετοχή του το 2019 (είχε χάσει από τον Ραφαέλ Ναδάλ με 3-0) και είναι δυο μόλις βήματα μακριά από τον πρώτο του τίτλο σε Grand Slam.

Επόμενο εμπόδιο για τον Τσιτσιπά είναι ο 25χρονος Ρώσος Μεντβέντεφ, ο οποίος επικράτησε πολύ εύκολα στον προημιτελικό που προηγήθηκε τον συμπατριώτη του, Αντρέι Ρούμπλεφ με 3-0 σετ (7-5, 6-3, 6-2). Πρόκειται για έναν πολύ καλό παίκτη, ο οποίος βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση τον τελευταίο καιρό μετρώντας 19 συνεχόμενες νίκες. Το παιχνίδι θα διεξαχθεί την Παρασκευή (19/02) και ο νικητής θα αγωνιστεί στον τελικό με αντίπαλο έναν εκ των Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο 1) ή Ασλάν Καράτσεφ.