Τσιτσιπάς: Ο πρώτος Έλληνας τενίστας με τίτλο Masters! (videos)

2021-04-18T18:27:27+00:00 2021-04-18T18:27:27+00:00.

18/Apr/21 18:27

Τεράστια επιτυχία για τον Στέφανο Τσιτσιπά, με τον Έλληνα πρωταθλητή να κατακτά στο Μόντε Κάρλο τον πρώτο τίτλο Masters της καριέρας του!

Χτίζει επιτυχίες ο Στέφανος Τσιτσιπάς!

Ο Έλληνας τενίστας νίκησε τον Αντρέι Ρούμπλεφ στο τουρνουά του Μόντε Κάρλο με 2-0 σετ (6-3, 6-3), για το πρώτο τουρνουά Masters της καριέρας του και πρώτο από Έλληνα αθλητή!

Ο Τσιτσιπάς (#5) είχε δύσκολο έργο εξ αρχής κόντρα στο #8 της παγκόσμιας κατάταξης, αφού ο Ρώσος στα προημιτελικά είχε αφήσει εκτός τον Ραφαέλ Ναδάλ. Παρόλα αυτά, χρειάστηκε 71′ για να φτάσει στην κορυφή, ενώ μάλιστα ολοκλήρωσε το τουρνουά χωρίς να χάσει σετ, κερδίζοντας παράλληλα 1.000 πόντους και 250.000 ευρώ.

«Ήταν μια απίστευτη εβδομάδα αυτή στο Μόντε Κάρλο. Δεν μπορώ να περιγράψω τα συναισθήματα μου. Είναι απίθανο που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή σε αυτήν τη θέση. Τόσο εγώ όσο και ο Αντρέι αξίζαμε να είμαστε στον τελικό. Μπορώ να πω ότι αυτή ήταν η καλύτερη εβδομάδα της ζωής μου μέχρι στιγμής. Η σεζόν της χωμάτινης επιφάνειας δε θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα. Είναι τρομερό που κέρδισα το πρώτο μου μάστερς και το έκανα στο σπίτι μου και στο κορτ του Μόντε Κάρλο που είναι το αγαπημένο μου»

Συνολικά, είναι ο έκτος επαγγελματικός τίτλος (σε 14 τελικούς) για τον Τσιτσιπά και ο πρώτος για το 2021. Μέχρι σήμερα, ο 22χρονος τενίστας είχε κατακτήσει τέσσερα τουρνουά της σειράς ATP 250, σε Μασσαλία (x2), Στοκχόλμη και Εστορίλ, καθώς και τον τίτλο στο τελικό τουρνουά ATP Finals του 2019 στο Λονδίνο.