Ολυμπιακός-Ουίπεστ 9-8: Στον τελικό της Ευρωλίγκας οι “ερυθρόλευκες”, θρίαμβος του ελληνικού πόλο

2021-04-30T13:34:12+00:00 2021-04-30T13:41:58+00:00.

30/Apr/21 13:34

Ο αλύγιστος Ολυμπιακός πήρε τεράστια πρόκριση στον τελικό της Ευρωλίγκας Πόλο Γυναικών, υποτάσσοντας την τυπικά γηπεδούχο Ουίπεστ στη Βουδαπέστη, με νίκη 9-8 σε ένα συγκλονιστικό ημιτελικό!

Παρά τα δεκάδες προβλήματα λόγω του κορωνοϊού και των διαρκών διακοπών (4 μήνες), χωρίς ξένη παίκτρια, ο Ολυμπιακός κατάφερε να δώσει ραντεβού με την ιστορία του και θα διεκδικήσει το δεύτερο υπέρτατο ευρωπαϊκό του τίτλο (2015 ο πρώτος) απέναντι στο νικητή του ζευγαριού Ντουναουισβάρος (Ουγγαρία) ή Ντιναμό Ουραλότσκα (Ρωσία). Ο τελικός θα γίνει το Μεγάλο Σάββατο, το… μεγάλο Σάββατο του Ολυμπιακού.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα άνω του ενός γκολ! Τόσο αμφίρροπος ήταν ο ημιτελικός που βρήκε τον Ολυμπιακό του Χάρη Παυλίδη να μπαίνει πίσω στο σκορ με 7-6 στο τέταρτο και καθοριστικό οκτάλεπτο. Ισοφάρισε όμως γρήγορα, πήρε προβάδισμα με 9-8 και στην τελευταία επίθεση κράτησε την μπάλα ως το τέλος αν και αστόχησε στην παίκτρια παραπάνω.

Αυτός θα είναι ο ένατος τελικός για την ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού στα Κύπελλα Ευρώπης: “Δεν ξέραμε καν αν θα καταφέρουμε να παίξουμε στη διοργάνωση κι όμως φτάσουμε στον τελικό. Βάλαμε όλη μας την καρδιά και στο κρίσιμο σημείο στην 4η περίοδο, καταφέραμε να σκοράρουμε στην πρώτη μας επίθεση. Ήταν πολύ δύσκολο να παίξουμε γιατί δεν έχουμε προετοιμασία στο σπίτι μας. Παίξαμε το τελευταίο μας ματς στις 13 Μαρτίου και φοβόμουν γιατί είχαν καλύτερο ρυθμό. Ήξερα όμως πως θα νικούσαμε αν ήμασταν ισοπαλία στην τέταρτη περίοδο.”, δήλωσε ο Χάρης Παυλίδης μετά το τέλος του συγκλονιστικού αγώνα.

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 2-2, 2-2, 3-2, 1-3

Ολυμπιακός (Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 2, Μπενέκου, Ελευθεριάδου 2, Κανετίδου, Αβραμίδου 2, Σιούτη, Πλευρίτου Μ., Τορνάρου, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου

Ουίπεστ (Μπενζούρ): Γκανγκλ, Νταβίντ, Αμπέ – Αντάλ 1, Παρκς 1, Σουκς, Κέστελι 1, Μπάκσα 1, Φάραγκο 1, Ζέγκεντι, Ριμπάνσκα 1, Τέλες, Περεστέγκι 1, Κάκας