Ολυμπιακοί Αγώνες: Θρίαμβος για την Εθνική Πόλο επί της Ουγγαρίας – Δύσκολη πρόκριση για Τσιτσιπά (videos)

2021-07-25T12:56:07+00:00 2021-07-25T13:08:07+00:00.

25/Jul/21 12:56

Η Εθνική Πόλο των Ανδρών ξεκίνησε εντυπωσιακά τους Ολυμπιακούς Αγώνες, επικρατώντας της Ουγγαρίας με 10-9, ενώ ο Στέφανος Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε, όμως στο τέλος πήρε τη νίκη επί του Γερμανού Κολσράιμπερ στο τένις με 2-1 σετ.

Η Εθνική ομάδα πόλο Ανδρών έδειξε με το “καλημέρα” πως ταξίδεψε στο Τόκιο με όνειρα για διάκριση, καθώς πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στην υπερδύναμη του αθλήματος και κατόχου 9 χρυσών μεταλλίων, Ουγγαρία με 10-9.

Πρώτος σκόρερ της Ελλάδας, ήταν ο Φουντούλης που πέτυχε τρία γκολ, ενώ πολύ σημαντικός ήταν και ο Ζερδεβάς στην εστία, έχοντας πολλές σημαντικές αποκρούσεις.

Η Ουγγαρία προηγήθηκε μέχρι και με τρία γκολ διαφορά (5-2), ωστόσο η Ελλάδα κατάφερε να βγάλει σπουδαία αντίδραση, με Γενηδουνιά και Φουντούλη αρχικά και στη συνέχεια, με Βλαχόπουλο και Παπαναστασίου να προηγηθεί με 8-6. Στο τέλος, με το σκορ στο 9-9, ο Βλαχόπουλος βρήκε δίχτυα στα 3:40 πριν τη λήξη, με τον Ζερδεβά να κρατάει το 10-9 στην τελευταία επίθεση των Ούγγρων!

Επόμενο παιχνίδι για την Εθνική, είναι αυτό κόντρα στην παγκόσμια πρωταθλήτρια, Ιταλία, για τη δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-4, 2-3, 1-1.
Ουγγαρία (Μαρτζ):Νάγκι, Ανγκιάλ 2, Μάνχρεζ 1, Ζαλάνκι, Βάμος, Χονζνιάσκι, Πάστζορ, Γιάνσικ, Έρντελι 3, Βάργκα 3, Μεζέι, Χαράι.
Ελλάδα (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης 3, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 2.

Δύσκολη νίκη για Τσιτσιπά

Νίκη και για τον Στέφανο Τσιτσιπά, με τον Έλληνα πρωταθλητή να επικρατεί του Φίλιπ Κολσράιμπερ, δύσκολα, με 2-1 σετ να και προκρίνεται στην επόμενη φάση.

Ο Τσιτσιπάς πήρε το πρώτο σετ εύκολα με 6-3, όμως ο 37χρονος Γερμανός (Νο.112) ανέβασε την απόδοσή του και έκανε το 1-1, παίρνοντας το δεύτερο σετ με 6-3.

Σαν να μην έφτανε η ισοφάριση, ο Τσιτσιπάς έμεινε πίσω με μπρέικ και στο τρίτο σετ (0-1) και άρχισαν να ξυπνούν τα… φαντάσματα του Wimbledon, με τον Γερμανό να κάνει το 2-0 στα γκέιμ. Η απάντηση ήταν άμεση για τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος έκανε το 3-2. ενώ στην συνέχεια ήταν ανώτερος, παίρνοντας το σετ με 6-3 και μαζί τη νίκη.

Στη συνέχεια ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αγωνιστεί με έναν εκ των Κουόν και Τιάφοου.

Οι υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές τις δεύτερης ημέρας

Τα ξημερώματα, στον τελικό στα 10 μέτρα με αεροβόλο πιστόλι η Άννα Κορακάκη έμεινε εκτός μεταλλίων, ενώ την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό στα 100μ. πεταλούδα στην κολύμβηση έχασε η Άννα Ντουντουνάκη, καθώς κατετάγη 9η με 57:25, κάνοντας όμως Πανελλήνιο ρεκόρ.

Στον τρίτο γύρο προκρίθηκε ο Παναγιώτης Γκιώνης, επικρατώντας του Αιγύπτιου, Αχμέντ Σαλέχ με 4-1 στο Πινγκ Πόνγκ. Στην κωπηλασία οι Κυρίδου, Ντούσκος στο μονό και η Κυρίδη-Μπούρμπου στο διπλό πέρασαν στα ημιτελικά.