Ολυμπιακοί Αγώνες: Μεγάλη νίκη Τσιτσιπά, “επική” προσπάθεια αλλά ήττα για Γκιώνη (Video)

2021-07-27T07:50:01+00:00 2021-07-27T07:50:01+00:00.

27/Jul/21 07:50

Ο Στέφανος Τστσιπάς πήρε ρεβάνς από τον Φράνσις Τιάφοου που τον είχε αποκλείσει εύκολα στον πρώτο γύρο του Ουίμπλεντον και με 2-0 σετ πέρασε στους “16” του Ολυμπιακού τουρνουά τένις που γίνεται στο Τόκιο.

O Έλληνας πρωταθλητής Νο3 του ταμπλό διέλυσε με 2-0 (6-3, 6-4) τον Αμερικανό αντίπαλο του σε μόλις 77 λεπτά αγώνα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση των Ολυμπιακών Αγώνων, αφήνοντας έξω τον Τιαφόου που στο Λονδίνο είχε κάνει την έκπληξη και ως καλύτερος στα γήπεδα με χορτάρι, πήρε τότε τη μεγάλη πρόκριση επί του φιναλίστ του Ρολάν Γκαρός.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβλήθηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο του.

«Μου αρέσει η διοργάνωση, μου αρέσει που είμαστε όλοι μαζί σε ένα χωριό. Είναι η πρώτη μου εμπειρία σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Το κλίμα που επικρατεί είναι κάτι μοναδικό και είναι μεγάλη τιμή μου που μπορώ και εκπροσωπώ τα ελληνικά χρώματα”, είπε στην ΕΡΤ ο Τσιτσιπάς και έκλεισε λέγοντας:

«Τα επίπεδα αφοσίωσής μου ήταν πολύ υψηλά και ήταν αυτό που ανέβασε το παιχνίδι μου και με έκανε να παίξω καλό τένις»

Περνάμε και στην άλλη “ρακέτα” της ημέρας, στον πινγκ πονγκ, με τον Παναγιώτη Γκιώνη να κάνει επική προσπάθεια απέναντι στον Κορεάτη, Γιουνγκσίκ Τζεούνγκ, που ήταν το φαβορί (Νο10 στην παγκόσμια κατάταξη) κι ο τελευταίος ήταν που επικράτησε με 4-3, έπειτα από μία συγκλονιστική “μάχη”.

Ο 41ρονος Γκιώνης έφτασε έναν πόντο μακριά από την πρόκριση του στους “16” του τουρνουά για πρώτη φορά στη σημαντική του καριέρα, αλλά δεν κατάφερε να πάρει ένα από τα δύο ματς-μπολ στα οποία έφτασε στο 11-10 και στο 12-11 στο τελευταίο αγωνιώδες σετ. Ο Κορεάτης απάντησε και τελικά επικράτησε με 4-3.

Ο Γκιώνης, μάλιστα, είχε έξι ματς-πόιντ στο πέμπτο γκέιμ όταν προηγήθηκε με 10-4 (!) αλλά τελικά το έχασε με 10-12 και στη συνέχεια ο Κορεάτης ισοφάρισε σε 3-3.

Δείτε τι έγινε στο μεγάλο αυτό παιχνίδι και την προσπάθεια του Γκιώνη που έφτασε τόσο κοντά στη μεγάλη νίκη.