Ολυμπιακοί Αγώνες: Άγγιξε το θρίαμβο η Εθνική πόλο με την παγκόσμια πρωταθλήτρια Ιταλία- Έξω η Σάκκαρη

2021-07-27T09:58:09+00:00 2021-07-27T09:58:09+00:00.

27/Jul/21 09:58

Η Εθνική ομάδα Πόλο των Ανδρών έμεινε αήττητη και με την παγκόσμια πρωταθλήτρια, Ιταλία, φέρνοντας ισοπαλία 6-6 παρότι προηγηθήκαμε με 6-2!

Μετά το θρίαμβο με 10-9 επί της πανίσχυρης Ουγγαρίας, η Εθνική μας ομάδα στο πόλο έφερε ισοπαλία με τους Ιταλούς, αγγίζοντας μία ακόμα τεράστια νίκη στη φάση των ομίλων του Ολυμπιακού τουρνουά.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1, η Ελλάδα έκανε ένα απίθανο σερί 4-0 στην τρίτη περίοδο, δείχνοντας πως μπορεί να “καθαρίσει” το παιχνίδι. Στην τέταρτη περίοδο, όμως, οι παγκόσμιοι πρωταθλητές πέρασαν στην αντεπίθεση πιέζοντας στην άμυνα από ψηλά, εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι δεν μπορέσαμε να βρούμε δίχτυα στο οκτάλεπτο αυτό και με δικό του 4-0, ισοφάρισαν το παιχνίδι. Είχαν μάλιστα ευκαιρία στο τέλος να πάρουν τη νίκη, αλλά ο Μάνος Ζερδεβάς είπε “όχι” στο κρίσιμο σουτ με παίκτη παραπάνω.

ΙΤΑΛΙΑ-ΕΛΛΆΔΑ 6-6

Οκτάλεπτα: 1-1, 1-1, 0-4, 4-0

Ιταλία (Καμπάνια): Ντελ Λούγκο, Ντι Φλούβιο, Λουόνγκο 1, Φιλιόλι 2, Πρεσιούτι, Βελότο, Ρενζούτο, Ετσενίκε 1, Φιγκάρι, Μποντέγκας, Αϊκάρντι 2, Ντόλτσε.

Ελλάδα (Βλάχος):Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 1.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες έφτασαν στο τέλος τους για την Μαρία Σάκκαρη όσον αφορά στο μονό (είναι στο διπλό-μικτό), που πάλεψε σκληρά απέναντι στο Νο4 του ταμπλό, Ελίνα Σβιτολίνα, που επικράτησε με 2-1 σετ, ανατρέποντας το 0-1 με το οποίο προηγήθηκε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια (νο14).

Η Μαρία Σάκκαρη προηγήθηκε με 7-5, παρότι βρέθηκε στο 1-4 στο πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια η Σβιτολίνα γύρισε το παιχνίδι ισοφαρίζοντας 1-1 (6-3). Στο τρίτο σετ η Ουκρανή τενίστρια ήταν καλύτερη και πήρε το παιχνίδι με 6-4 σε 2 ώρες και 36 λεπτά, κερδίζοντας έτσι την πρόκριση της στους “οκτώ” του τουρνουά.