Ολυμπιακοί Αγώνες: Λύγισε ο λαβωμένος Τσιτσιπάς, αποκλεισμός από τα προημιτελικά (Video)

2021-07-28T08:53:38+00:00 2021-07-28T10:18:32+00:00.

28/Jul/21 08:53

O Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε από τα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά τένις, καθώς ο Γάλλος Ουμπέρ (Νο14) τον νίκησε με 2-1 ανατρέποντας το σκορ και με τον Έλληνα πρωταθλητή να παίζει στο τελευταίο σετ λαβωμένος.

Η συγκυρία ήταν πολύ κακή για τον Στέφανο Τσιτσιπά που προηγήθηκε με 1-0 επικρατώντας εύκολα στο πρώτο σετ με 6-2 γκέιμς, αλλά στη συνέχεια ο Γάλλος τενίστας ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να οδηγήσει το δεύτερο σετ στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Ουμπέρ έκανε ένα και μοναδικό μίνι μπρέικ στο σερβίς του Τσιτσιπά και στον τελευταίο πόντο πήρε το τάι μπρέικ και ταυτόχρονα ο Έλληνας γύρισε τον αστράγαλο του.

Ο Τσιτσιπάς έμεινε για αρκετή ώρα στο παρκέ και δέχτηκε τις περιποιήσεις των ιατρών και φυσιοθεραπευτών. Σηκώθηκε, πάτησε το πόδι του και έδειξε καλά, αλλά εκεί χάθηκε εντελώς το μομέντουμ.

Συνέχισε το παιχνίδι χωρίς να τα παρατήσει λεπτό, αλλά ήταν ολοφάνερα επηρεασμένος και φαινόταν επιφυλακτικός, χάνοντας το ρυθμό και την ενέργεια του. Ο Ουμπέρ έκανε δύο μπρέικ στο σερβίς του Τσιτσιπά και με 6-1 γκέιμς πήρε τη μεγάλη νίκη και την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού.

Μην ξεχνάμε πως ο Στέφανος μπορεί να διεκδικήσει ένα μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες και στο μικτό διπλό μαζί με την Μαρία Σάκκαρη (παρακολούθησε το παιχνίδι από τις εξέδρες) που επίσης αποκλείστηκε από το ατομικό.