ΤΙΜΗΜΕΝΟ ΠΟΛΟ: Στη ζώνη των μεταλλίων με μυθική νίκη επί του Μαυροβουνίου! (Video)

2021-08-04T09:30:34+00:00 2021-08-04T09:50:48+00:00.

04/Aug/21 09:30

Η Εθνική ομάδα Πόλο των Ανδρών, διέλυσε με 10-4 το Μαυροβούνιο και πέρασε στα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων, μπαίνοντας στη ζώνη των μεταλλίων το οποίο θα έρθει με μία ακόμα νίκη! Γιατί όχι… δύο για το χρυσό των υπέροχων παιδιών του κόουτς Βλάχου…

Η Ελλάδα έκανε μία συγκλονιστική εμφάνιση και κυριάρχησε απόλυτα του Μαυροβουνίου που στις προηγούμενους τρεις Ολυμπιακούς Αγώνες στους οποίους συμμετείχε, είχε περάσει στην τετράδα (!) χωρίς να πάρει τελικά μετάλλιο.

Αντίπαλος μας στον ημιτελικό θα είναι ο νικητής του Κροατία-Ουγγαρία και η Ελλάδα περνάει για πρώτη φορά στα ημιτελικά από το 2004 στην Αθήνα.

Η Εθνική μας ομάδα ήταν εξαιρετική στην άμυνα για ακόμα μία φορά και μετά το 1-0 του πρώτου οκταλέπτου και την ισοφάριση του Μαυροβουνίου σε 1-1 στο ξεκίνημα του δεύτερου, πέτυχε πέντε συνεχόμενα γκολ και έκανε το 6-1, περίπου δύο λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 1:37 πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου για να μειώσουν οι αντίπαλοι μας σε 6-2.

Ο Μάνος Ζερδεβάς κατέβασε και πάλι τα “ρολά” αποκρούοντας τη συντριπτική πλειοψηφία των αντίπαλων σουτ, ενώ τα υψωμένα χέρια προκάλεσαν πολλά μπλοκ.

Το Μαυροβούνιο μείωσε σε 6-3 με επτά λεπτά να απομένουν, κρούοντας το καμπανάκι για την ελληνική ομάδα (είχαμε δεχτεί ανατροπή από την Ιταλία από το 6-2 στο 6-6) που στην αμέσως επόμενη κατοχή των αντιπάλων μας έβγαλε εξαιρετική άμυνα στον παίκτη λιγότερο.

Ο Αλέξανδρος Παπαναστασίου απάντησε με σουτ από την περιφέρεια και έκανε το 7-3 με πέντε λεπτά να απομένουν, ο Αργυρόπουλος έβαλε ένα τρομερό γκολ αμέσως μετά και ουσιαστικά εκεί η Ελλάδα “καθάρισε” δίκαια και καθαρά τη νίκη-πρόκριση καθώς στο πόλο είναι ελάχιστος χρόνος αυτός για να γυρίσει ένα ματς.

Η Εθνική μας δεν σταμάτησε ούτε εκεί, διεύρυνε τη διαφορά ακόμα και στο 9-3, για να κλείσουμε τον προημιτελικό με το εντυπωσιακό 10-4, το οποίο μας βρήκε θριαμβευτές και διεκδικητές ενός μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ελλάδα – Μαυροβούνιο 10-4

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 2-1, 3-1, 4-2

Ελλάδα (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης 1, Βλαχόπουλος.

Μαυροβούνιο (Γκοϊκοβιτς): Κάντιτς, Μπργκούλιαν 1, Πέρκοβιτς, Πέτκοβιτς, Τσούσκοβιτς 1, Πόπαντιτς, Βίντοβιτς, Ουκρόπινα, Ίβοβιτς 2, Σπάιτς, Μάτκοβιτς, Μπανίσεβιτς