ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΘΩΡΗΚΤΑ: Το πόλο στον ΤΕΛΙΚΟ, βύθισε την Ουγγαρία με θρίαμβο 9-6!!! (Video)

2021-08-06T09:34:39+00:00 2021-08-06T09:52:13+00:00.

06/Aug/21 09:34

Τα ελληνικά θωρηκτά του ουότερ πόλο, βύθισαν τη μεγάλη Ουγγαρία των εννιά χρυσών μεταλλίων με περήφανο θρίαμβο, 9-6, κερδίζοντας δίκαια την πρόκριση στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων για πρώτη φορά στην περήφανη ιστορία του αθλήματος!!!

Τα παλικάρια του κόουτς Βλάχου, πάτησαν για δεύτερη φορά την Ουγγαρία μετά την πρεμιέρα και εξασφαλίσαμε το μετάλλιο, το λιγότερο ασημένιο, το πρώτο για το ελληνικό πόλο.!

Μέσα στη μαυρίλα που ζούμε εξαιτίας των πυρκαγιών, τα παιδιά αυτά μας έδωσαν ανείπωτη χαρά με την τρομερή τους νίκη επί της Ουγγαρίας, επιβάλλοντας τον ελληνικό νόμο του πόλο και θριαμβεύοντας επί της μεγαλύτερης δύναμης στο άθλημα.

Αυτό είναι το πρώτο μας μετάλλιο σε ομαδικό άθλημα σε Ολυμπιακούς Αγώνες και ήρθε από την ομάδα με την πιο σταθερή πορεία, προσφέροντας δάκρυα συγκίνησης με την επική της εμφάνιση στον ημιτελικό και την απίστευτη νίκη της με 9-6!

Νικήσαμε δύο φορές στο ίδιο τουρνουά την Ουγγαρία, την οποία ποτέ δεν είχαμε κερδίσει στην ιστορία μας, μία υπερδύναμη που μας έβαλε μόλις έξι γκολ, απόδειξη της απίστευτης άμυνας που παίξαμε από το πρώτο ως το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι χάρη στην αποτελεσματική της άμυνα, προηγήθηκε με 2-0 παρότι δεν εκμεταλλεύτηκε με καλά ποσοστά τον παίκτη παραπάνω κι έφερε τους Μαγυάρους σε δύσκολη.

Το προβάδισμα της Εθνικής μας διατηρήθηκε στα δύο γκολ με 3-1, αλλά με 3/10 στον παίκτη παραπάνω είχαμε πρόβλημα στην επίθεση και οι αντίπαλοι μας ισοφάρισαν.

Ο Αργυρόπουλος όμως ήταν καθοριστικός και με τρία γκολ, νίκησε τον Νάγκι και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ελλάδα, 4-3, στα μισά του τρίτου οκταλέπτου παρότι δεν είχαμε καταφέρει να σκοράρουμε στα ίσια.

Η Ουγγαρία ισοφάρισε τρία λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου, σπάζοντας την ελληνική άμυνα και για μία ακόμα φορά δεν βρήκαμε στόχο από την περιφέρεια που αποτέλεσε σημαντικό “όπλο” στα προηγούμενα παιχνίδια μας στο Ολυμπιακό τουρνουά.

Τη λύση έδωσε και πάλι  ο Στέλιος Αργυρόπουλος στον παίκτη παραπάνω, 5-4, βάζοντας το τέταρτο γκολ του με γυριστό σουτ από κοντά! Με αυτό το σκορ έκλεισε το τρίτο οκτάλεπτο που μας βρήκε και πάλι μπροστά στο σκορ.

Η Ουγγαρία ισοφάρισε, αλλά η απάντηση ήταν άμεση από τον Φουντούλη (6-5), το πρώτο μας απέναντι σε ισάριθμους αντιπάλους στο παιχνίδι, έξι λεπτά πριν το τέλος του δραματικού αγώνα.

Με παίκτη παραπάνω, ο Βλαχόπουλος έβαλε ένα φοβερό γκολ από τη γωνία που πανηγυρίστηκε έξαλλα αφού έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του κόουτς Βλάχου, ξανά με δύο γκολ, ακριβώς πέντε λεπτά πριν το φινάλε του ημιτελικού.

Ο Βάργκας από την περιφέρεια μείωσε σε 7-6, απειλώντας και πάλι την ομάδα μας, αλλά ο Κώστας Γκιουβέτσης βρήκε και πάλι στόχο για την Ελλάδα στον παίκτη παραπάνω, βελτιώνοντας τα ποσοστά μας την κατάλληλη στιγμή. Το σεμινάριο στην άμυνα συνεχίστηκε και με ένα τρομερό γκολ από την περιφέρεια, έγινε το 9-6 και με δύο λεπτά να απομένουν, μπήκε η υπογραφή για την ιστορική πρόκριση στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων!!!

Ελλάδα-Ουγγαρία 9-6 (2-1, 1-1, 2-2, 3-2)

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης 1, Καπότσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 4, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης 2, Βλαχόπουλος 1

Ουγγαρία (Τάμας Μαρτζ): Νάγκι, Ανγκιάλ, Μάνχερτζ 2, Ζάλανκι 1, Βάμος 1, Χοσνιάνσκι, Πάστορ 1, Γιάνσικ, Έρντελι, Βάργκα 1, Μέτσεϊ, Χάραι