Τσιτσιπάς-Μάρεϊ: Συγκλονιστική πεντάωρη “μάχη” και πρόκριση για τον Έλληνα πρωταθλητή στο US Open

2021-08-31T07:36:47+00:00 2021-08-31T07:36:47+00:00.

31/Aug/21 07:36

O Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε επική πρόκριση επί του Άντι Μάρεϊ στον πρώτο γύρο του US Open, έπειτα από μία συγκλονιστική “μάχη” διάρκειας σχεδόν πέντε ωρών!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρήκε μπροστά του το πρώην Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, νικητή του αμερικανικού όπεν το 2012 και κάτοχο εννιά συνολικά τίτλων σε γκραν σλαμ, αλλά οι απανωτοί σοβαροί τραυματισμοί κι οι εγχειρίσεις τον έχουν βγάλει εκτός προσκηνίου και στα 34 του επιχειρεί μία μεγάλη επιστροφή.

Ο Έλληνα πρωταθλητής, όμως, άντεξε στο “σφυροκόπημα” του και πήρε την πρόκριση με 3-2 σετ, 2-6, 7-6(7), 3-6, 6-3, 6-4 σε 4 ώρες και 49 λεπτά αγώνα και θα αντιμετωπίσει τον Γάλλο, Αντριάν Μαναρινό στο δεύτερο γύρο.

Αν και πλέον βρίσκεται στο Νο112 της παγκόσμιας κατάταξης, ο Μάρεϊ δεν… ξέχασε το τένις και προηγήθηκε στο πρώτο σετ, ενώ έφτασε κοντά και στο 2-0, με τον Τσιτσιπά να ισοφαρίζει δύσκολα στο τάι μπρέικ (9-7). Με το κοινό της Νέας Υόρκης κοντά του, ο Μάρεϊ πήρε το τρίτο σετ, αλλά ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να κερδίσει τα επόμενα δύο σετ και την πρόκριση στο δεύτερο γύρο.

Να σημειώσουμε πως το US Open είναι από τα “κακά” τουρνουά για τον Στέφανο Τσιτσιπά καθώς ποτέ δεν έχει φτάσει πέρα από τον τρίτο γύρο.