Τσιτσιπάς: Τρομερή ανατροπή και πρόκριση στου “8” του Αυστραλιανού Όπεν! (videos)

2022-01-24T16:30:03+00:00 2022-01-24T16:30:03+00:00.

24/Jan/22 16:30

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τη νίκη με 3-2 σετ απέναντι στον Φριτζ, επιστρέφοντας από το 1-2 και προκρίθηκε στους “8” του Αυστραλιανού Όπεν.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Μεγάλη πρόκριση για τον Στεφανο Τσιτσιπά, ο οποίος κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Τέιλορ Φριτζ και μάλιστα με ανατροπή από 0-1 και 1-2 σετ, φτάνοντας έτσι στους “8” του Αυστραλιανού Όπεν

Το ματς είχε διάρκεια 3 ωρών και 23 λεπτών, με τον Τσιτσιπά να φτάνει στην επικράτηση με 3-2 σετ (4-6, 6-4, 4-6, 6-3, 6-4 ), ενώ επόμενος αντίπαλός του θα είναι ο Γιανίκ Σίνερ.

Ο “Στεφ” έχασε το πρώτο και το τρίτο σετ με 6-4 και πανομοιότυπο τρόπο. Ο Φριτζ και στις δύο περιπτώσεις τού έκανε μπρέικ στο έβδομο γκέιμ και υπερασπίστηκε το σερβίς του φτάνοντας στην επικράτηση.

Ο Τσιτσιπάς είχε ισοφαρίσει σε 1-1 κάνοντας το πρώτο του μπρέικ στο ματς στο δέκατο γκέιμ του δεύτερου σετ, ενώ στο τέταρτο σετ κατόρθωσε με μπρέικ στο όγδοο γκέιμ να ξεφύγει με 5-3 και να το πάρει με 6-3.

Κατά την διάρκεια του πέμπτου σετ μάλιστα είχαμε και ένα αστείο περιστατικό, με τον Τσιτσιπά να διώχνει ένα έντομο το οποίο είχε… τρομοκρατήσει το ball girl.

Ο επόμενος αντίπαλός του, ο 20χρονος Ιταλός Γιανίκ Σίνερ (No 10), έφτασε στην οκτάδα για πρώτη φορά νικώντας με 7-6, 6-3 και 6-4 τον Άλεξ ντε Μιρόν, σε δύο ώρες και 35 λεπτά.

Tα υπόλοιπα τρία ζευγάρια των προημιτελικών είναι τα εξής: Γκαέλ Μονφίς (Γαλλία) – Ματέο Μπερετίνο (Ιταλία), Ράφα Ναδάλ (Ισπανία) – Ντένις Σαποβάλοφ (Καναδάς) και Ντανιίλ Μεντβέντεφ (Ρωσία) – Οζέρ Αλιασίμ (Καναδάς).

Σετ: 4-6, 6-4, 4-6, 6-3, 6-4.

Με αυτή του την πρόκριση στα προημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα μεγαλώσει σημαντικά τον τραπεζικό του λογαριασμό.

Το πριμ που προβλέπεται για την πρόκριση στην οκτάδα της διοργάνωσης είναι πάνω από μισό εκατομμύριο δολάρια, συγκεκριμένα 538.500 δολάρια. Μάλιστα, αν καταφέρει να αποκλείσει τον Γιανίκ Σίνερ (No 10) και περάσει στα ημιτελικά, θα εξασφαλίσει 895.000 δολάρια.

Εάν βρεθεί στον μεγάλο τελικό, ο 23χρονος Έλληνας τενίστας θα εξασφαλίσει ακόμη μεγαλύτερα έσοδα, καθώς σε περίπτωση κατάκτησης του Αυστραλιανού Όπεν το προβλεπόμενο πριμ είναι 2,875 εκατ. δολάρια, ενώ ο ηττημένος του μεγάλου τελικού θα κερδίσει 1,575 εκατ. δολάρια.