Μουντιάλ: Παγκόσμια Πρωταθλήτρια η Αργεντινή του Μέσι, στα πέναλτι τη Γαλλία (videos)

2022-12-18T19:13:23+00:00 2022-12-18T20:39:22+00:00.

John Rammas

18/Dec/22 19:13

Ιστορία έγραψε ο Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι, η οποία επικράτησε της Γαλλίας σε έναν συναρπαστικό τελικό του Μουντιάλ 2022 στη Ντόχα του Κατάρ, που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι (4-2, 3-3 κ.α.).

Το τρίτο για την Αργεντινή, το πρώτο και… καλύτερο για τον Λιονέλ Μέσι! Η “Αλμπισελέστε” επικράτησε της Γαλλίας με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι (3-3 κά.) στον τελικό του Μουντιάλ 2022 στη Ντόχα του Κατάρ κι είναι ξανά Παγκόσμια Πρωταθλήτρια!

🏆 1978 ⚽ 3-1 (παρ.) επί της Ολλανδίας 🏟 Μπουένος Άιρες
🏆 1986 ⚽ 3-2 επί της Δυτικής Γερμανίας 🏟 Μέξικο Σίτι
🏆 2022 ⚽ 4-2 πέν., 3-3 κ.α. επί της Γαλλίας 🏟 Ντόχα

Ο Λιονέλ άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι στο 23′ μετά από ανατροπή του Άνχελ Ντι Μαρία σε επαφή με τον Ουσμάν Ντεμπελέ, για να έρθει ο ίδιος ο Άνχελ Ντι Μαρία να κάνει με πλασέ στην αντεπίθεση το 2-0 στο 36′.

Κι ενώ όλα έδειχναν “Αργεντινή”, η Γαλλία απάντησε με διπλό χτύπημα από τον Κιλιάν Μπαπέ σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων στο τελευταίο δεκάλεπτο (1-1 με πέναλτι στο 80′ σε ανατροπή του Ραντάλ Κόλο Μουανί από το Νικολάς Οταμέντι, 2-2 με σουτάρα στο 81′) κι ο τελικός οδηγήθηκε σε παράταση.

Ο “Leo” ανέκτησε το προβάδισμα για την Αργεντινή με δεξί πλασέ σε “ριμπάουντ” στο 109′ (3-2)

…αλλά ο τελικός δεν είχε τελειώσει ακόμα. Ο Κιλιάν Μπαπέ με νέα εκτέλεση πέναλτι σε χέρι του Γκονσάλο Μοντιέλ ισοφάρισε στο 118′ (3-3).

Ο Εμιλιάνο Μαρτίνες έβγαλε το τετ-α-τετ με τον Ραντάλ Κόλο Μουανί στις καθυστερήσεις της παράτασης κι η διαδικασία των πέναλτι αποτέλεσε γεγονός.

Η Αργεντινή ήταν πιο εύστοχη (4-2), είναι πλέον κι η νέα Παγκόσμια Πρωταθλήτρια σε έναν συναρπαστικό τελικό “παράδοση-παραλαβή” με τη Γαλλία.

⚽ Μοντιέλ (4-2)

Η κατάκτηση ανέβασε την Αργεντινή πάνω από τη Γαλλία στη λίστα με τις Παγκόσμιες Πρωταθλήτριες στην ιστορία του Μουντιάλ.

• Βραζιλία – 5 (1958, 1962, 1970, 1994, 2002)