Μίλτος Τεντόγλου: Χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Κλειστού Στίβου! (videos)

2023-03-05T09:25:42+00:00 2023-03-05T10:36:04+00:00.

05/Mar/23 09:25

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις μήκος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ακόμα μία μεγάλη επιτυχία για τον Μίλτο Τεντόγλου!

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου στην Κωνσταντινούπολη.

Το πρώτο του άλμα ήταν αρκετό για να του δώσει ακόμα μία πρωτιά με 8.30μ., την τρίτη συνεχόμενη στους αγώνες (2019 Γλασκώβη, 2021 Τορούν).

Το δεύτερο ήταν στα 8.14μ, το τρίτο ήταν άκυρο, το τέταρτο στα 8.05μ., το πέμπτο στα 8,07μ. και το τελευταίο στα 8,29μ.

Δεύτερος ήταν ο Τομπίας Μοντλέρ, ο οποίος είχε καλύτερο άλμα στα 8.19μ., ενώ την τριάδα του βάθρου έκλεισε ο Γκαμπριέλ Μπιτάν με 8μ.

Η κατάταξη του τελικού

Μίλτος Τεντόγλου 8.30 μ.
Τομπίας Μοντλέρ (Σουηδία) 8.19μ.
Γκαμπριέλ Μπιτάν (Ρουμανία) 8.00μ.
Μπόζινταρ Σαραμπογιούκοφ (Βουλγαρία) 7.97μ.
Ράντεκ Γιούσκα (Τσεχία) 7.94μ.
Χάιμε Γκερά (Ισπανία) 7.84μ.
Ερβάν Κονατέ (Γαλλία) 7.65μ.
Λάζαρ Άνιτς (Σερβία) 2.48μ.

Μετά τον θρίαμβό του, ο Τεντόγλου μίλησε στην ΕΡΤ για την επίδοσή του, αλλά και την τραγωδία στα Τέμπη.

«Θέλω να ευχαριστήσω τους Έλληνες που ήταν στις εξέδρες στην Κωνσταντινούπολη, δημιουργώντας πολύ ωραία ατμόσφαιρα όχι μόνο για εμένα αλλά και όλους τους αθλητές.

Είναι σημαντικό το μετάλλιο και χαίρομαι αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος με την απόδοσή μου και πάλι με επηρέασε το πρωινό ξύπνημα.

Ήταν δύσκολος αγώνας. Θα έκανα 8.50 μ. αν γινόταν αργότερα ο αγώνας, το υπόσχομαι. Δεν ήμουν ο καλός μου εαυτός, θα μπορούσα να χάσω σήμερα.

Είναι τραγικό αυτό που έγινε, ντρέπομαι να πω κάτι. Δεν υπάρχει κάτι που να μπορούμε να κάνουμε και να απαλύνει τον πόνο αυτών των ανθρώπων. Καλύτερα να μη λέμε τίποτα»