Super Bowl: Back to back πρωταθλητές οι Chiefs του Καρλαύτη, 25-22 τους 49ers

2024-02-12T07:28:16+00:00 2024-02-12T07:28:16+00:00.

12/Feb/24 07:28

Οι Kansas City Chiefs κατέκτησαν το πρωτάθλημα, νικώντας με 25-22 τους San Fransisco 49ers με… buzzer-beater touchdown στην παράταση στο Super Bowl LVIII. Πρωταγωνιστής ο Γιώργος Καρλαύτης!

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο Γιώργος Καρλαύτης και οι Kansas City Chiefs είναι ξανά πρωταθλητές στο NFL.

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό, τον πρώτο που κρίθηκε στην παράταση, οι Chiefs κέρδισαν με 25-22 τους San Fransisco 49ers για το Super Bowl LVIII και κατέκτησαν για δεύτερη σερί χρονιά τον τίτλο.

Ο Πάτρικ Μαχόουμς, ο quarterback των Chiefs, πρωταγωνίστησε γενικά και… ειδικά, για να φτάσουμε στην τελευταία επίθεση, όταν και έβγαλε το buzzer-beater touchdown στην παράταση.

Ο Γιώργος Καρλαύτης, που πανηγύρισε με την ελληνική σημαία το πρωτάθλημα, έκλεψε την μπάλα στην πρώτη φάση του αγώνα και έδωσε το σύνθημα και έπαιξε τον ρόλο του σε ένα ιστορικό πρωτάθλημα.

Στην παράταση, οι 49ers σκόραραν με Field Goal του Μούντι και πέρασαν μπροστά με 19-22. Οι Chiefs είχαν την ευκαιρία τους και στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης ο Μαχόουμς βρήκε τον Χάρντμαν μέσα στην end zone για το 25-22.