Μίλτος Τεντόγλου ξανά ΧΡΥΣΟΣ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου!

2024-03-02T12:59:30+00:00 2024-03-02T13:11:27+00:00.

02/Mar/24 12:59

tentoglou-gold-world-champion
ΓΛΑΣΚΩΒΗ 2024 / ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ / 2η ΗΜΕΡΑ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε και ΠΑΛΙ το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου!!!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Με άλμα στα 8.22μ. ο κορυφαίος Έλληνας αθλητής, Μίλτος Τεντόγλου, υπερασπίστηκε στη Γλασκόβη τον τίτλο του από το 2022 (Βελιγράδι) κι έκανε το … back to back για να δανειστούμε την πιο συνηθισμένη στο μπάσκετ ορολογία!

O ανίκητος Έλληνας παγκόσμιος πρωταθλητής δυσκολεύτηκε πολύ να πάρει αυτήν την πρωτιά, καθώς ο Ιταλός Φουρλάνι πέτυχε την ίδια επίδοση, αλλά ο Γρεβενιώτης άλτης είχε δύο καλύτερα άλματα και υπερίσχυσε στην ισοβαθμία με τον αντίπαλο του.

Ο Φουρλάνι απάντησε άμεσα στον Τεντόγλου με τα 8.22 και στο τέταρτο άλμα του πέρασε μπροστά με δεύτερη καλύτερη επίδοση μεταξύ τους (σ.σ. μετράει σε περίπτωση ισοβαθμίας) φτάνοντας στα 8.10μ.

Ο Ιταλός πέταξε το… μπαλάκι στον Μίλτο, αλλά όλοι γνωρίζουμε ότι στα δύσκολα απαντάει πάντα με χρυσό νόμισμα.

Ο Τεντόγλου έκανε 8.15μ. επίσης στο τέταρτο του άλμα- αυτό που ακολούθησε λίγα λεπτά νωρίτερα από τον Φουρλάνι – κι ανέκτησε το προβάδισμα.

ΤΟ ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΤΑ

Ο Τζαμαϊκανός ΜακΛάουντ πήγε να φέρει… τούμπα τα πράγματα ξεπερνώντας αμφότερους τους πρωτοπόρους με το πέμπτο του άλμα, το οποίο όμως μετρήθηκε στα 8.21μ. και έτσι έμεινε τρίτος και στην τελική κατάταξη.

Ο Φουρλάνι έκανε ένα τρομερό άλμα στην τελευταία του προσπάθεια, ρισκάροντας στο πάτημα του για να ξεπεράσει τον Τεντόγλου (ίσως να του έφτανε και το 8.16μ.) αλλά μετρήθηκε άκυρο, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στον Μίλτο Τεντόγλου να πάρει το χρυσό μετάλλιο και σε αυτήν τη διοργάνωση!

Ο σπουδαίος Έλληνας άλτης, έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα με το τελευταίο του άλμα το οποίο μετρήθηκε στα 8.19μ., οπότε τυπικά αυτό του έδωσε το χρυσό μετάλλιο έναντι του Φουρλάνι, αφού ήταν η δεύτερη καλύτερη προσπάθεια έναντι του 8.10μ. του Ιταλού πρωταθλητή.

Ο Μίλτος Τεντόγλου είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στη Γλασκόβη το 2019 στο Πανευρωπαϊκό.

“Η απόδοση μου ήταν χάλια. Ήταν πολύ κακός αγώνας. Δεν το εύχομαι ούτε στο χειρότερο μου εαυτό να γίνεται αγώνας τόσο πρωί. Δεν τον ευχαριστήθηκα τον αγώνα, έπρεπε να βρω την ενέργεια μόνος μου”, είπε ο Μίλτος Τεντόγλου στην κάμερα της ΕΡΤ, μιλώντας για το δύσκολο κομμάτι της ώρας που έγινε ο αγώνας, καθώς ξεκίνησε στις 10 το πρωί ώρα Ελλάδας.

“Το καλοκαίρι θα είμαι πιο δυνατός (σ.σ. Ολυμπιακοί Αγώνες). Κρατάω το γεγονός ότι δεκάδες Έλληνες ήταν στις εξέδρες”, κατέληξε ο Μίλτος Τεντόγλου.