Χρυσός στους κρίκους ο Λευτέρης Πετρούνιας!

2016-08-15T19:37:24+00:00 2016-08-15T19:37:24+00:00.

15/Aug/16 19:37

Ο Έλληνας πρωταθλητής με μία εκπληκτική εμφάνιση που άγγιξε το τέλειο και βαθμολογήθηκε με 16.000 από τους κριτές πήρε την πρώτη θέση στους κρίκους – Ο Πετρούνιας χάρισε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στην Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο!

Πριν την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων αν ρωτούσες κάποιον μυημένο στον αθλητισμό ποιοι είναι οι αθλητές που μπορούν να χαρίσουν στην Ελλάδα ένα μετάλλιο, το 90% θα απαντούσε «ο Λευτέρης Πετρούνιας».

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής (και πρωταθλητής Ευρώπης) στους κρίκους επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και εκτελώντας άψογα το πρόγραμμα του προκρίθηκε με τη δεύτερη καλύτερη επίδοση στον τελικό (έχοντας 15.833 βαθμούς).

Μπροστά του βρέθηκε μόνο ο Κινέζεος Γιανγκ Λιου (15.900), ο οποίος μαζί με τον συμπατριώτη του Χοα Γιου θεωρούνται οι μεγάλοι του αντίπαλοι, αν και θα πρέπει να έχουμε το μυαλό μας και στον Βραζιλιάνο Ζανέτι, ο οποίος αγωνιζόμενος «εντός έδρας» μπορεί να έχει και μια διαφορετική μεταχείριση από τους κριτές.

Ο Κινέζος Χάο Γιου ήταν ο πρώτος αθλητής που ξεκίνησε, αλλά πλήρωσε κυρίως την άσχημη έξοδο του και βαθμολογήθηκε με 15.400.

Πηγή: Protothema.gr