Ο Ναδάλ λύγισε τον απίθανο Τσιτσιπά στον τελικό του Rogers Cup!

2018-08-13T00:16:55+00:00 2018-08-13T00:49:43+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

13/Aug/18 00:16

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς υποκλίθηκε στην ανωτερότητα του συγκλονιστικού Ράφαελ Ναδάλ, ο οποίος επικράτησε με 6-2, 7-6 στον τελικό του τουρνουά στο Τορόντο – Ο Έλληνας τενίστας παρά την ήττα του με την εμφάνιση του ειδικά στο β’ σετ έδειξε ότι όλο το μέλλον του ανήκει

Όσο κι αν ήθελε, όσο κι αν προσπάθησε, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να υπερκεράσει το εμπόδιο του Ράφαελ Ναδάλ, ο οποίος με μία εμφάνιση που δικαιολόγεισαι πλήρως γιατί βρίσκεται στο νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης, επικρατώντας με 2-0 σετ του Έλληνα τενίστα και πανηγύρισε τον 80ο τίτλο του!

Όσο κι αν ήθελε, όσο κι αν προσπάθησε, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να κοντράρει τον Ράφαελ Ναδάλ, ο οποίος με μία εμφάνιση που δικαιολόγεισαι πλήρως γιατί βρίσκεται στο νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε με 2-0 σετ του Έλληνα τενίστα και πανηγύρισε τον 80ο τίτλό του!

Ο Ισπανός ήταν απίστευτος, ειδικά στο πρώτο σετ, όπου είχε έτοιμες απαντήσεις σε ότι κι αν προσπαθούσε να κάνει (όχι με ιδιαίτερη επιτυχία) ο Στέφανος ο οποίος πήρε το πρώτο γκέιμ, αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική.

Ο Ναδάλ με φοβερή σταθερότητα και υπομονή στο παιχνίδι του, φαινόταν να ήξερε τι θα συμβεί σε κάθε πόντο, ενώ μη έχοντας ιδιαίτερη πίεση από το σερβίς του Τσιτσιπά προηγήθηκε με 5-1 και πήρε το σετ με 6-2.

Ο Ισπανός ξεκίνησε με μπρέικ και το δεύτερο σετ, κάνοντας πολλούς να πιστέψουν ότι το ματς τελείωσε, ωστόσο από το τρίτο γκέιμ ο Τσιτσιπάς που θαυμάσαμε όλες αυτές τις ημέρες εμφανίστηκε στο γήπεδο.

Με καλό σερβίς, έχοντας πλέον ηρεμία στο παιχνίδι του, μπόρεσε να μείνει στο ματς και στο 5-4 να κάνει το πολυπόθητο μπρέικ, ισοφαρίζοντας σε 5-5, ενώ κατάφερε να προηγηθεί 6-5 για να ακολουθήσει το καλύτερο γκέιμ του τελικού.

Ο Στέφανος προηγήθηκε 15-30, ο Ναδάλ πέρασε 40-30, αλλά ο Τσιτσιπάς πήρε το πλεονέκτημα για να του γυρίσει η τύχη την πλάτη, καθώς ο Ισπανός με τη βοήθεια του φιλέ (κι αφού η μπάλα έκανε μια μικρή ισορροπία του τρόμου) ισοφάρισε και πήρε τελικά το γκέιμ στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Στέφανος έκανε πρώτος μπρέικ (προηγήθηκε) 2-1, αλλά ο Ναδάλ το πήρε πίσω αμέσως (2-2) και στο 3-4, έκανε το δεύτερο καθοριστικό δικό του μπρέικ. Ο Στέφανος μείωσε σε 4-5, αλλά ο Ισπανός κράτησε το σερβίς του και πήρε τη νίκη.

-«Μπράβο» του Ναδάλ στον Τσιτσιπά κι αυτό είναι το μεγαλύτερο παράσημο για την Στέφανο που στο δεύτερο σετ κοίταξε τον κορυφαίο τενίστα του κόσμου στα μάτια

-Ο Ναδάλ παίρνει τον πόντο και κατακτά τον τίτλο ξεσπώντας σε πανηγυρισμούς

-Ματς πόιντ για τον Ναδάλ με τον Στέφανο να ρισκάρει και να χάνει τον πόντο…

-Τρομερός πόντος από τον Στέφανο και 5-4. Ο Ναδάλ έχει όμως δύο σερβίς για να τελειώσει το ματς…

-Νέο μπρέικ από τον Ναδάλ και 5-3.

-Κρατάει το σερβίς του ο Ναδάλ και προηγείται με 4-3.

-Πήρε το μπρέικ πίσω ο Ναδάλ, αλλά ο Τσιτσιπάς προηγείται με 3-2.

-Κάνει το μπρέικ στο δεύτερο σερβίς του Ναδάλ και προηγείται με 2-1!

-Άγγιξε το θαύμα ο Στέφανος, καθώς είχε σετ πόιντ, αλλά ο Ναδάλ ισοφάρισε με τη βοήθεια του φιλέ και πήρε τελικά το γκέιμ. Στο τάι μπρέικ θα κριθεί το δεύτερο σετ!

-Ο ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ είναι εδώ! Με καλό σερβίς πήρε το γκέιμ και προηγείται με 6-5. Ο Στέφανος είναι μπροστά στο σκορ για δεύτερη φορά μετά 1-0 στο πρώτο σετ!

-ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ! Ο Τσιτσιπάς έκανε το πρώτο του μπρέικ στην πιο κατάλληλη στιγμή και ισοφάρισε σε 5-5.

-Μειώνει ο Τσιτσιπάς σε 5-4 και μένει ζωντανός… Έχει μια ακόμη τελευταία ευκαιρία καθώς πρέπει να κερδίσει αυτό το γκέιμ.

-ΤΡΟΜΕΡΟΣ ΝΑΔΑΛ. Στο 30-15 του 9ου γκέιμ ο Τσιτσιπάς έχασε το πρώτο σερβίς αλλά διαμαρτυρήθηκε γιατί υπήρξαν φωνές από την κερκίδα. «Μόνο παρατηρήσεις μπορώ να κάνω…» απολογήθηκε ο διαιτητής, αλλά ο Ισπανός ζήτησε και ο διαιτητής το αποδέχθηκε να δοθεί πίσω το σερβίς.

-Το κακό είναι βέβαια ότι ο Ναδάλ συνεχίζει όπως άρχισε και με απίστευτους πόντους παίρνει και αυτό το γκέιμ κι απέχει ένα από την κατάκτηση του σετ και του τίτλου.

-Μείωνει ξανά ο Τσιτσιπάς σε 4-3, έχοντας βρει ρυθμό στο σερβίς του…

-Απίστευτος Ναδάλ και πάλι, δεν αφήνει περιθώρια και το σκορ στο 4-2. Στενεύουν τα περιθώρια για τον Στέφανο.

-Εξαιρετικό σερβίς και εύκολο γκέιμ από τον Στέφανο που μειώνει σε 3-2.

-Έτσι όπως παίζει ο Ναδάλ, είναι πραγματικά δύσκολο για τον οποιονδήποτε να τον αντιμετωπίσει. Στο 3-1 το σκορ στο β’ σετ.

-Ο Τσιτσιπάς κρατάει το σερβίς του, μειώνει σε 2-1, αλλά χρειάζεται επειγόντως μπρέικ…

-Είναι απίστευτος ο Ναδάλ και ο Στέφανος δεν μπορεί να βγάλει αντίδραση με το σκορ να πηγαίνει στο 2-0, στο δεύτερο σετ.

-Εκκίνηση στο β’ σετ με μπρέικ από τον Ναδάλ. Ο Τσιτσιπάς προσπαθεί αλλά δεν του βγαίνει το παιχνίδι την ίδια ώρα που ο Ναδάλ σχεδόν σε κάθε πόντο αποδεικνύει γιατί είναι στο νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης.

-Περιμένοντας την αντίδραση του Έλληνα τενίστα ξεκινά το δεύτερο σετ.

-Το πρώτο σετ τελειώνει 6-2 υπέρ του Ναδάλ, που ήταν… εκνευριστικά σταθερός σε όλη τη διάρκεια του σετ, ενώ ο Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να βγάλει καθόλου ενέργεια στο παιχνίδι του.

-Ο Στέφανος αντιδρά και μειώνει σε 5-2.

-Ότι κι αν δοκιμάζει ο Τσιτσιπάς, ο Ναδάλ έχει έτοιμη απάντηση και το σκορ πλέον στο 5-1.

-Δεύτερο μπρέικ από τον Ναδάλ που εκμεταλλεύτηκε τα αβίαστα λάθη του Στέφανου και οδεύει προς την εύκολη κατάκτηση του πρώτου σετ με το σκορ στο 4-1,

-Εντυπωσιακός ο Ναδάλ με πίεση από το σερβίς κατακτά εύκολα το γκέιμ και προηγείται με 3-1.

-Καταπληκτικό το τρίτο γκέιμ! Το 30-15, έγινε 30-40, ο Τσιτσιπάς «έσβησε» δύο μπρέικ πόιντς του Ναδάλ με φοβερές ενέργειες, όχι όμως και το τρίτο με τον Ισπανό να κάνει το μπρέικ και να προηγείται με 2-1.

-Απάντηση με το ίδιο νόμισμα από τον Ναδάλ και 1-1!

Ο κόσμος τραγουδάει το happy birthday στον Τσιτσιπά λίγο πριν τον μεγάλο τελικό

-Εκπληκτική εκκίνηση από τον Στέφανο που κατακτά το πρώτο γκέιμ χωρίς να χάσει πόντο!

-23:12 και ο τελικός ξεκινά.

-Έχει αρχίσει το ζέσταμα και σε περίπου δέκα λεπτά θα ξεκινήσει ο αγώνας

-Ο Τσιτσιπάς κέρδισε το στρίψιμο του νομίσματος και θα έχει το σερβίς στο πρώτο γκέιμ.

-Λίγο μετά τις 23:00 οι δύο αθλητές κάνουν την εμφάνιση τους στο κεντρικό γήπεδο! Άρχισε η αντίστροφη μέτρηση για τον τελικό

-Ο σημερινός τελικός, όποιος κι αν είναι ο τελικός νικητής, έχει και ιστορικό χαρακτήρα όσον αφορά το τουρνουά ATP World Tour Masters 1000, κατηγορία στην οποία ανήκει και το Rogers Cup του Τορόντο.

-Ο Ναδάλ διεκδικεί τον 33ο τίτλο στην συγκεκριμένη κατηγορία, την ίδια ώρα που ο Τσιτσιπάς διεκδικεί τον πρώτο του, αλλά αν τα καταφέρει θα γίνει και ο πρώτος αθλητής που σε ηλικία 20 χρονών κέρδισε σε ένα τουρνουά πέντε αντιπάλους του που ήταν στο Top 10 της παγκόσμιας κατάταξης.

-Τον περασμένο Απρίλιο Ναδάλ και Τσιτσιπάς βρέθηκαν αντίπαλοι στον τελικό της Βαρκελώνης, με τον Ισπανό να είναι στο νούμερο 1 και τον Τσιτσιπά στο νούμερο 63, με τον Ναδάλ να επικρατεί εύκολα με 6-2, 6-1 σε 78 λεπτά. Τρεις μήνες αργότερα ο Ναδάλ, πραραμένει στο Νο1, ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε το τουρνουά στο νούμερο 27, αλλά ακόμη κι αν χάσει θα μπει στην πρώτη 20αδα!