Όλοι παραμιλούν με τον προπονητή που είπε στην ομάδα να… δεχτεί γκολ, ώστε να τηρηθεί το fair-play! (video)

2019-04-29T01:53:30+00:00 2019-04-29T02:41:29+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

29/Apr/19 01:53

Από πολλούς ποδοσφαιρόφιλους θεωρείται ένας τους πιο ταλαντούχους προπονητές των τελευταίων δεκαετιών. Ο Αργεντινός Μαρσέλο Μπιέλσα είναι διαφορετικός και η απόφασή του στο κυριακάτικο (28/4) ματς της ομάδας του το αποδεικνύει για ακόμη μια φορά.

Σε ένα πραγματικά απίστευτο αγώνα ανάμεσα στην Άστον Βίλα και τη Λιντς Γιουνάιτεντ, ο προπονητής της δεύτερης τράβηξε τα φώτα πάνω του με την απόφασή του να διατάξει τους ποδοσφαιριστές του να δεχθούν γκολ για να τηρηθεί το fair play.

Πώς ξεκίνησαν όμως όλα; Το σκορ ήταν 0-0 ως το 71ο λεπτό, όταν οι ποδοσφαιριστές της γηπεδούχου ομάδας αγνόησαν τον τραυματισμό παίκτη της Βίλα, ο οποίος έπεσε στο χορτάρι σφαδάζοντας, και σκόραραν ένα γκολ που θα μπορούσε να αποδειχθεί κρίσιμο για την επάνοδό τους στην Premier League.

Οι ποδοσφαιριστές της Άστον Βίλα διαμαρτυρήθηκαν έντονα επειδή δεν τηρήθηκε το fair play και για λίγα λεπτά επικράτησε το κομφούζιο στο γήπεδο με παίκτες και των δύο ομάδων να συμπλέκονται και τον διαιτητή να αποβάλει τον εξτρέμ της Βίλα, Ελ Γκαζί. Όμως η απόφαση που έκανε παγκόσμια αίσθηση ανήκε στον Μαρσέλο Μπιέλσα.

Ο προπονητής της Λιντς διέταξε τους ποδοσφαιριστές του αμέσως μετά τη σέντρα να αφήσουν τη Βίλα να σκοράρει ώστε να αποκατασταθεί η ισορροπία του σκορ. Και όλοι είδαν ένα από τα πιο αβασάνιστα γκολ στην ιστορία του ποδοσφαίρου!

Η κίνησή του αυτή έχει ήδη αναγάγει τον Αργεντινό προπονητή σε πρωταγωνιστή της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας στην Αγγλία, ενώ πολλοί, ανάμεσά τους και ο σπουδαίος Αρσέν Βενγκέρν, τον ευχαρίστησαν δημοσίως.

Ο ίδιος ο Μπιέλσα δήλωσε μετά το παιχνίδι «Το αγγλικό ποδόσφαιρο φημίζεται για την άμιλλα και για αυτό δώσαμε το γκολ πίσω».

Τελικά η ομάδα του δε νίκησε και απώλεσε τις ελπίδες να πετύχει απευθείας άνοδο στην Premier League για να αγωνιστεί στη μεγάλη κατηγορία την επόμενη σεζόν.

Πηγή: Documento.gr