Προκρ. Ευρωμπάσκετ: Πρώτες νίκες για Γαλλία και Λιθουανία! (videos)

2020-02-24T20:44:31+00:00 2020-02-24T20:44:31+00:00.

24/Feb/20 20:44

Πανηγυρίζοντας την πρώτη τους νίκη στα Προκριματικά του Ευρωμπάσκετ ολοκλήρωσαν την 2η αγωνιστική των ομίλων η Γαλλία και η Λιθουανία.

Έχοντας αμφότερες ηττηθεί στην πρεμιέρα των ομίλων της Προκριματικής Φάσης του Ευρωμπάσκετ 2021, ήθελαν νίκη στην δεύτερη αγωνιστική ώστε να μην μείνουν πίσω στην μάχη της βαθμολογίας.

Αρχικά η Λιθουανία για τον τρίτο όμιλο φιλοξένησε την Τσεχία που είχε κερδίσει στην δική της πρεμιέρα και με εκπληκτική επίθεση η “λιέτουβα” πήρε το θετικό αποτέλεσμα μαζί με τους φιλάθλους της με 97-89, παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μπέντζιους με 26 πόντους (8/11 σουτ, 6/9 τρίποντα) και 4 ριμπάουντ και ο Μπιρούτις με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ για την Τσεχία προσπάθησε ο Χρούμπαν με 26 πόντους και 10/16 σουτ.

Στο άλλο πολύ σημαντικό παιχνίδι για τον 7ο όμιλο, η Γαλλία που δεν τα είχε καταφέρει στην πρεμιέρα της υποδέχθηκε εντός έδρας το Μαυροβούνιο και δεχόμενη μόλις 28 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και 12 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε την μεγάλη νίκη με 85-66.

Καλύτεροι για τους “τρικολόρ” ήταν ο Γιαμπουσέλε με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Φαλ με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, ενώ για τους ηττημένους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ιβάνοβιτς με 24 πόντους (5/5 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.