Εθνική Ομάδα: Η ραψωδία του Παπαλουκά στον προημιτελικό του 2005 με τη Ρωσία (video)

2020-09-22T18:20:04+00:00 2020-09-22T18:20:04+00:00.

22/Sep/20 18:20

hellas_russia_eurobasket2005

Στις 22/9/2005 η Εθνική Ομάδα νίκησε τη Ρωσία στον προημιτελικό του Ευρωμπάσκετ (66-61) χάρη στην κορυφαία εμφάνιση του Θοδωρή Παπαλουκά με τη “γαλανόλευκη”.

Από το Ευρωμπάσκετ του 2005 άπαντες θυμούνται την θριαμβευτική του κατάληξη με τη νίκη επί της Γερμανίας στον τελικό που έφερε τον ευρωπαϊκό τίτλο, τον δεύτερο μετά το 1987, αλλά και το… “βάλ’ το αγόρι μου” τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη στον ημιτελικό με τη Γαλλία.

Ωστόσο, τίποτα από όλα αυτά δε θα είχε συμβεί, αν η Ελλάδα δεν είχε νικήσει στον προημιτελικό τη Ρωσία, στις 22/9/2005 στο Βελιγράδι, σε μια βραδιά που έλαμψε το άστρο του Θοδωρή Παπαλουκά.

Οι Ρώσοι του Αντρέι Κιριλένκο είχαν σταθερά το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας πάρει και διψήφια διαφορά, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθαν τα πάνω-κάτω, με την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη να αρχίζει από την άμυνα και να τρέχει επιμέρους 7-18 στην περίοδο, για να επιστρέψει στο προβάδισμα και εν τέλει να πάρει τη νίκη-πρόκριση (66-61).

Κορυφαίος εκείνο το βράδυ ήταν ο Παπαλουκάς, με 23 πόντους, στην κορυφαία του παραγωγικά εμφάνιση με τη φανέλα της Εθνικής, φέρνοντας για πρώτη φορά την επίσημη αγαπημένη στη ζώνη των μεταλλίων σε Ευρωμπάσκετ, μετά το 1997!

Τα υπόλοιπα είναι ιστορία και σφραγίστηκαν με τον τίτλο!

Δείτε το βίντεο που δημοσίευσε η ΕΟΚ για τη μεγάλη νίκη-πρόκριση στον προημιτελικό του 2005…