Eurobasket: Πρώτη ήττα για το Ισραήλ του Κάτας – Λύγισε η Γεωργία του Ζούρου

2021-02-21T21:47:56+00:00 2021-02-21T23:47:50+00:00.

21/Feb/21 21:47

Ο Όντεντ Κάτας και το Ισραήλ γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ, καθώς η Ισπανία πήρε τη νίκη… γοήτρου, ενώ την ήττα γνώρισε και η Γεωργία του Ηλία Ζούρου.

Η Ισπανία πήρε τη νίκη γοήτρου απέναντι στο Ισραήλ με 78-73, αναγκάζοντας το σύνολο του Όντεντ Κάτας στην πρώτη ήττα του στα προκριματικά.

Οι Ισπανοί ξέφυγαν με 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (42-31), με το Ισραήλ να κάνει την αντεπίθεσή και να μειώνει στον πόντο, στο φινάλε της 3ης περιόδου, ωστόσο στο τέλος δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη που θα σήμαινε και το έκτο θετικό αποτέλεσμα σε ισάριθμα ματς.

Για την Ισπανία, ο Μπριθουέλα είχε 18 πόντους, ενώ από την άλλη ο Τζέικ Κοέν μέτρησε 20 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η Γεωργία έχασε στις λεπτομέρειες με 70-78 από την Φινλανδία στο τελευταίο της παιχνίδι για τα προκριματικά του Eurobasket, αποτέλεσμα που δεν επηρεάζει την ομάδα του Ηλία Ζούρου, η οποία είχε ήδη… τσεκάρει το εισιτήριο της για την τελική φάση.

Οι παίκτες του Έλληνα τεχνικού βρέθηκαν να χάνουν με 19 πόντους στο ημίχρονο (30-49), ωστόσο στο δεύτερο επέστρεψαν, χωρίς όμως να καταφέρνουν εν τέλει να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές, από 14 πόντους σημείωσαν οι Ελίας Βαλτόνεν και Έρικ Μέρφι, ενώ 19 πόντους και 12 ριμπάουντ είχε για την ομάδα του Ηλία Ζούρου ο Γκιόργκι Σερμαντίνι, η οποία δεν είχε στην διάθεσή της τον Κόνερ Φράνκαμπ, ο οποίος γύρισε το γόνατό του στο προηγούμενο παιχνίδι. Μάλιστα οι αρχικές εκτιμήσεις κάνουν λόγο για απουσία τουλάχιστον ενός μήνα, κάτι που σημαίνει πως θα χάσει αρκετά ματς της Μούρθια στην ACB.

Πολωνία – Ρουμανία 88-81

Αναλυτικά το πρόγραμμα της Δευτέρας (22/2)