Εθνική Γυναικών: “Διπλό” στο Μάντσεστερ και πρεμιέρα με το δεξί στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2023

2021-11-11T22:58:23+00:00 2021-11-11T22:58:44+00:00.

11/Nov/21 22:58

Η Εθνική Γυναικών πήρε τη νίκη στο Μάντσεστερ με 73-66 επί της Μεγάλης Βρετανίας και ξεκίνησε ιδανικά την παρουσία της στην προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ 2023.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Με το δεξί ξεκίνησε η Εθνική Γυναικών στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2023, καθώς πήρε τη νίκη με 73-66 κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία στο Μάντσεστερ.

Η Ελλάδα από την τρίτη περίοδο και μετά είχε μια διαφορά ασφαλείας και κατάφερε να φτάσει έτσι στη νίκη, έχοντας κορυφαίες τις Σπανού (17π.), ΝΙκολοπούλου (17π.), Φασούλα (12π.) και Σταμολάμπρου (11π).

Επόμενη αποστολή η νίκη επί της Πορτογαλίας την Κυριακή (14/11) στην Ξάνθη.

Το ματς:

Μετά από τις 10 ισοπαλίες της πρώτης περιόδου, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-20, με την Εθνική μας να φτάνει και στο +7 (19-26, 12’30’’), η Σπανού διαμόρφωσε το 22-28 (13’40’’), όμως στα τελευταία λεπτά του πρώτου μισού η Μεγάλη Βρετανία πλησίασε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στην μικρότερη δυνατή τιμή της (33-34).

Η Κάρλι Σάμουελσον, συμπαίκτρια της Φασούλα στην Περφουμερίας Αβενίδα, έδωσε το προβάδισμα και πάλι στη γηπεδούχο ομάδα (35-34, 21’10’’), όμως οι διεθνείς μας βρήκαν ξανά τον ρυθμό τους και ξέφυγαν (45-54, 30′). Με το “καλημέρα” στην τέταρτη περίοδο η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά με την Παυλοπούλου (45-56), ενώ η Νικολοπούλου έγραψε το 50-63 (33′) λίγο μετα. Η Μεγάλη Βρετανία πλησίασε (58-65 στο 35′, 61-68 στο 37′) και ακόμη περισσότερο (63-68), αλλά το τρίποντο της Σπανού έδωσε μεγάλη ανάσα στην Ελλάδα (63-71, 38’20”), η Σταμολάμπρου οδήγησε στο 64-73 (39’40”) και κάπως έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την Εθνική μας νικήτρια με 66-73.

Διαιτητές: Βούλιτς (Κροατία), Τόμιτς (Κροατία), Ζούπαντσιτς (Σλοβενία)
Δεκάλεπτα: 15-20, 33-34, 45-54, 66-73
Ελλάδα (Πρέκας): Νικολοπούλου 17 (4/5 τρ.), Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 10, Σπανού 17 (5ρ), Σταμάτη 4 (5 ρ.), Αλεξανδρή, Φασούλα 12 (9ρ., 5 α., 2κλ, 3κ.), Σταμολάμπρου 11