Όρθια στη Μπολόνια η Γαλλία, στην παράταση την Ιταλία (video)

2022-08-12T22:52:16+00:00 2022-08-13T15:07:52+00:00.

John Rammas

12/Aug/22 22:52

Η Γαλλία επικράτησε της Ιταλίας (77-78 παρ.) στην Μπολόνια σε παιχνίδι προετοιμασίας εν όψει EuroBasket (1-18/9).

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Η Γαλλία θα μπορούσε να είχε νικήσει από την κανονική διάρκεια, ωστόσο, δεν κατάφερε να βγάλει την τελευταία άμυνα πάνω στον Ντανίλο Γκαλινάρι (τρίποντο για το 69-69 στα -23,7″), ούτε να ευστοχήσει στην τελευταία επίθεση (άστοχο τρίποντο από τον Τιμοτέ Λουάου-Καμπαρό.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς καλάθι εντός πεδιάς για σχεδόν τρία λεπτά και σκόραραν μόνο με ελεύθερες βολές, ο Ρούντι Γκομπέρ αστόχησε στις δικές του στα -3.1″ με το σκορ στο 77-78, ωστόσο, η Ιταλία δεν είχε ποτέ την ευκαιρία για τη νίκη, αφού ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε πήρε το επιθετικό ριμπάουντ κι η Γαλλία του τη νίκη.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου στις 16/8 στο Μονπελιέ.

Η Γαλλία έχει κληρωθεί στον β’ όμιλο του EuroBasket στην Κολωνία (Γερμανία, Σλοβενία, Λιθουανία, Ουγγαρία, Βοσνία & Ερζεγοβίνη), ενώ η Ιταλία είναι εκ των αντιπάλων της Ελλάδας στον γ’ όμιλο (Κροατία, Ουκρανία, Μεγάλη Βρετανία, Εσθονία), που θα φιλοξενήσει η ίδια στο Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-36, 50-54, 69-69, 77-78
Ιταλία (Ποτσέκο): Σπίσου 8 (2), Τονούτ 8 (2), Μέλι 2, Φοντέκιο 24 (4), Πολονάρα 6 (1), Μάνιον 9 (1), Μπιλίγα 4, Γκαλινάρι 13 (2), Τεσιτόρι, Ρίτσι 3 (1), Παγιόλα, Ντατόμε
Γαλλία (Κολέ): Λουαού-Καμπαρό 7 (1), Ερτέλ 7 (1), Γιαμπουσέλε 11, Φουρνιέ 3, Γκομπέρ 15, Οκόμπο 11 (2), Μ’Μπαγέ, Μαλεντόν 3, Πουαριέ 14 (13ρ.), Τάρπεϊ, Κορντινιέ 7