Ευρωμπάσκετ (Ά όμιλος): Ισπανική επέλαση κατά της Βουλγαρίας του “διπλού” Βεζένκοφ (vids)

2022-09-01T15:16:27+00:00 2022-09-01T15:50:18+00:00.

01/Sep/22 15:16

Η Ισπανία διέλυσε με 114-87 τη Βουλγαρία του Σάσα Βεζένκοφ, σημειώνοντας έτσι την πρώτη νίκη στο φετινό Ευρωμπάσκετ!

Του Σεμί Τούνα/ info@eurohoops.net

Κανείς δεν περίμενε από την ίσως πιο αδύναμη ομάδα της διοργάνωσης να κοντράρει την Ισπανία, αλλά σίγουρα οι “Φούριας Ρόχας” φρόντισαν από νωρίς να μην δώσουν δικαιώματα.

Προσπάθησαν να περιορίσουν τη δράση και τις κατοχές του Βεζένκοφ και να αποκλείσουν το σκοράρισμα του Ντι Μποστ, ενώ στην επίθεση τους ευθυγραμμίστηκαν με το καλάθι της Βουλγαρίας σουτάροντας με υψηλά ποσοστά με κορυφαίο τον Λορένζο Μπράουν!

Οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν τις αργές επιστροφές των Βούλγαρων και την υπεροχή τους μέσα στη ρακέτα, βρίσκοντας σκορ από παντού στην άμυνα ζώνης ή “μαν του μαν”.

Ο Εμίλ Στοΐλοφ έβαλε το πρώτο καλάθι του Ευρωμπάσκετ 2022 στο άδεια γήπεδο της Τιφλίδας, αλλά από εκεί και πέρα η Ισπανία κυριάρχησε. Σύντομα η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή (20-9 στο 7′), για να ανέβει ως και τους 14 πόντους, 28-14, λίγο πριν ο Σάσα Βεζένκοφ πετύχει το πρώτο του εντός πεδιάς καλάθι (6π.) με τρίποντο.
Η διαφορά για την Ισπανία έφτασε και τους 19 (41-22 στο 14′) για να κλείσει το ημίχρονο με 57-35 στην εκπνοή, χάρη σε τρίποντο του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, απλοποιώντας τη δουλειά της. Η Ισπανία έκλεισε το ημίχρονο με 8/15 τρίποντα – 3/16 η Βουλγαρία, 1/6 ο Κοστόφ με 11 πόντους όσους κι ο Βεζένκοφ- και μοίρασε 14 ασίστ για τέσσερα λάθη!

To παιχνίδι έχασε από νωρίς το ενδιαφέρον του, με τους Ισπανούς να μεγαλώνουν τη διαφορά χάρη στον Μπράουν και τους αδελφούς Ερνανγκόμεθ. Το ματς άνοιξε εντελώς στην τρίτη περίοδο, οι “Φούριας Ρούχας” έφτασαν το χάντικαπ ως και τους 29 πόντους  και έπιασαν την κατοστάρα από το 33ο λεπτό (100-74)!

Ο εξαιρετικός Βεζένκοφ ήταν ο κορυφαίος της Βουλγαρίας με νταμπλ νταμπλ χωρίς να πάρει πολλές προσπάθειες, αλλά το μεγάλο πρόβλημα της ομάδας του ήταν η άμυνα, κάτι για το οποίο δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-17, 29-18, 32-31, 25-21