Ευρωμπάσκετ (Γ’ όμιλος): Υπόθεση ενός δεκαλέπτου για Κροατία, μια φορά προηγήθηκε και νίκησε η Ουκρανία (vids)

2022-09-03T18:53:03+00:00 2022-09-03T19:39:58+00:00.

03/Sep/22 18:53

Η Κροατία ήταν σαρωτική στη τρίτη περίοδο κόντρα στην Μεγάλη Βρετανία (65-86), για τη πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ 2022.

Αποστολή στο Μιλάνο: Γιάννης Ράμμας/ info@eurohoops.net

Με τον καλύτερο τρόπο ξεπέρασε την ήττα της από την Ελλάδα η Κροατία στο Ευρωμπάσκετ 2022.

Για την δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου, οι Κροάτες νίκησαν την Μεγάλη Βρετανία με 65-86, για να κάνουν το 1-1.

Το ματς είχε πολύ ωραίο ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο (31-37), με τις δυο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ.

Η κατάσταση ανατράπηκε πλήρως στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι νικητές πάτησαν το γκάζι, για το 40-72 με επιμέρους 9-35!

Τίποτα δεν άλλαξε στο φινάλε, με τους Βρετανούς να μένουν σε ρόλο θεατή, για την δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμα ματς με 65-86.

Ο Σάριτς είχε 15 πόντους-8 ριμπάουντ-5 ασίστ, ο Μπογκντάνοβιτς 15, ο Ζούμπατς 15 πόντους-6 ριμπάουντ και ο Χεζόνια 13 πόντους-10 ριμπάουντ για τη Κροατία.

Ο Χέσον με 18 πόντους-5 ριμπάουντ, ο Ουίλαν με 14 και ο Ολασένι με 10 προσπάθησαν για τη Μεγάλη Βρετανία.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 31-37, 40-72, 65-86

Προηγήθηκε μία φορά και νίκησε ξανά η Ουκρανία

Στο παιχνίδι που ακολούθησε στο πρόγραμμα, η Ουκρανία επικράτησε της Εσθονίας κι έκανε το 2/2 στον γ’ όμιλο.

Όλα έδειχναν πως η Εσθονία θα ήταν αυτή που θα πανηγύριζε τη νίκη, άλλωστε, ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια έως και το +10 (10-0 στο 3′, 25-15 στο 12′, 47-27 & 49-29 στο 24′), ωστόσο, Ουκρανία κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά την πλέον κατάλληλη στιγμή κι αποδείχθηκε αρκετή.

Ο Ιλία Σιντόροφ του 1.82μ. ύψος με layup από το επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 73-74 στα -1:02 και το σκορ έκλεισε εκεί, αφού ο Κρίστιαν Κουλαμάε είχε 0/2 σουτ στις τελευταίες κατοχές της Εσθονίας στα -40″ και στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-33, 61-56, 73-74