Ευρωμπάσκετ 2022 (Β’ όμιλος): Αυτός ο Φουρνιέ δεν θα έχανε από τη Λιθουανία – Χτύπησε ο Γκριγκόνις

2022-09-03T19:45:32+00:00 2022-09-04T02:40:16+00:00.

03/Sep/22 19:45

Η Γαλλία επικράτησε (77-73) δύσκολα της Λιθουανίας και πήρε τη πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ 2022. Αποχώρησε κουταίνοντας ο Γκριγκόνις για τους ηττημένους, που παραμένουν δίχως επιτυχία.

Πρώτη νίκη και μάλιστα σε ένα πολύ ωραίο ματς κόντρα στην Λιθουανία για τη Γαλλία με 77-73.

Οι νικητές έφτασαν, έτσι, στο 1-1 στον δεύτερο όμιλο της Κολωνίας, με τους ηττημένους να συνεχίζουν χωρίς νίκη.

Η Λιθουανία ξεκίνησε πολύ καλύτερα και προηγήθηκε με 21-8, την ώρα που η Γαλλία έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει. Ο Φουρνιέ, όμως, βγήκε μπροστά και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -2 (25-23).

Ο Γάλλος γκαρντ ήταν σε απίστευτη κατάσταση (18 πόντοι) και χάρη σε αυτόν, η ομάδα του έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (41-40).

Ο Γκριγκόνις βοήθησε την λιθουανική ομάδα να μην παρασυρθεί από τον ρυθμό των αντιπάλων της, με τον Βαλαντσιούνας να υπογράφει το +6 (56-50) της ομάδας του στο 30′.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος (60-60). Κάπου εκεί, όμως, η Γαλλία φάνηκε καλύτερη και το 64-62 έγινε 64-71 με τους Ερτέλ, Φουρνιέ και Γιαμπουσέλε να σκοράρουν, για το τελικό 73-77.

Όλα αυτά πέρασαν σε δεύτερη μοίρα για τους ηττημένους, με τον Γκριγκόνις να αποχωρεί τραυματίας από το παρκέ 2′ πριν το τέλος, με έντονο πόνο στο αριστερό πόδι.

Ο Φουρνιέ ήταν όλα τα λεφτά με 27 πόντους-5 ριμπάουντ (9/20 σουτ), ενώ 9 είχε ο Γιαμπουσέλε. Ο Φαλ είχε 6 πόντους (1/3 σουτ) σε 13:09′.

Για τη Λιθουανία, προσπάθησε με 15 ο Βαλαντσιούνας, με 14 ο Γιοκουμπάιτις και με 13 (4 ασίστ) ο Γκριγκόνις (4/6 σουτ).

Αξίζει να σημειώσουμε ότι όσα γίνονται στον δεύτερο όμιλο αφορούν -έστω και έμμεσα- την Ελλάδα, καθώς αν η Εθνική προκριθεί στα προημιτελικά, τότε θα ”πέσει” σε ομάδα από τον όμιλο της Κολωνίας.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 41-40, 56-50, 73-77