Ευρωμπάσκετ: Κατέθεσε ένσταση η Λιθουανία για το ματς με Γερμανία – Η επίμαχη φάση! (videos)

2022-09-04T20:11:21+00:00 2022-09-04T20:11:21+00:00.

04/Sep/22 20:11

Πλούσιο τρίτο ημίχρονο είχε το κορυφαίο ματς του φετινού Ευρωμπάσκετ ανάμεσα στη Γερμανία και στη Λιθουανία.

Το απόγευμα της Κυριακής (4/9) Γερμανία και Λιθουανία για 50 λεπτά πάλεψαν με τις όλες τις δυνάμεις στο παρκέ για τη νίκη στο Β’ Όμιλο του Ευρωμπάσκετ και τελικά η οικοδέσποινα πανηγύρισε μία δραματική νίκη με 109-107.

Όμως μετά το ματς η πλευρά των Λιθουανών όπως αποκάλυψε ο προπονητής τους Κάζις Μακσβίτις κατέθεσαν ένσταση για τη διαιτησία του αγώνα και μάλιστα προχώρησαν σε συγκεκριμένη διαμαρτυρία προς τους διαιτητές.

Όπως ο ίδιος συγκεκριμένα είπε: “Παλέψαμε μέχρι το τέλος, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μας έδωσαν οι διαιτητές τη βολή για τη τεχνική ποινή, προσπάθησα να τους το θυμίσω.

Καταθέσαμε ένσταση, δεν είμαστε χαρούμενοι με όλο αυτό, η FIBA μάς ρωτάει αν έχουμε απορίες και τώρα οι ίδιοι διαιτητές μας σφυρίζουν συνέχεια. Οι διαιτητές δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με τους παίκτες.

Δεν καταλαβαίνουμε κάποιες ενέργειες, σε ένα κρίσιμο ματς με πολύ κόσμο και δύο παρατάσεις. Δεν υπάρχουν πολλά να πούμε“.

Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Γκόρντον Χέμπερτ πήρε τεχνική ποινή, αλλά κανείς Λιθουανός δεν εκτέλεσε βολή.

Πριν τη τεχνική ποινή, ο Γιόνας Βαλαντσιούνας πήρε το φάουλ από τον Μάοντο Λο. Ο πρώτος αστόχησε και στις δύο βολές, αλλά η βολή για τη τεχνική ποινή δεν εκτελέστηκε ποτέ.