Ευρωμπάσκετ (Γ’ όμιλος): Η Κροατία με την ψυχή στο στόμα κατέβαλε την Εσθονία (Video)

2022-09-05T16:25:40+00:00 2022-09-05T18:18:09+00:00.

05/Sep/22 16:25

H Κροατία έβγαλε από τη… μέση δύο από τα θεωρητικά εύκολα παιχνίδια του Γ’ ομίλου του Ευρωμπάσκετ, επικρατώντας της ανταγωνιστικής Εσθονίας με 73-70. Κόντεψε όμως να υποστεί ήττα σοκ κι ίσως η Εσθονία να άξιζε κιόλας τη νίκη…

Αποστολή στο Μιλάνο: Γιάννης Ράμμας/ info@eurohoops.net

Μετά τη νίκη της Ελλάδας επί της Κροατίας, η τελευταία κέρδισε τη Μεγάλη Βρετανία και την Εσθονία, καθαρίζοντας ουσιαστικά το τυπικό κομμάτι της πρόκρισης της στα νοκ άουτ παιχνίδια του Βερολίνου.

Υπό το βλέμμα του Ντιρκ Νοβίτσκι που μετακόμισε στο Μιλάνο για μερικές μέρες, η Εσθονία έδειξε και σε αυτό το παιχνίδι πως δεν πήγε στο Μιλάνο για… τουρισμό και με την υποστήριξη 3.000 φιλάθλων της, δεν έβαλε απλά δύσκολα στην Κροατία, αλλά την απείλησε και με ήττα, χάνοντας τελικά και πάλι (όπως με Ουκρανία) στη μία κατοχή.

Η Κροατία προηγήθηκε με 7-9 πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο, αλλά η ομάδα της Βαλτικής δεν πτοήθηκε,  γύρισε το παιχνίδι (48-46, 59-58) και κρατήθηκε σε αυτό όσο μπορούσε.

Τρία λεπτά πριν το τέλος, η Κροατία είχε μόλις ένα πόντο προβάδισμα (66-65) και ένιωθε – όπως σε όλο το παιχνίδι- την ανάσα των Εσθονών, που όμως δεν μπορούσαν να περάσουν μπροστά παρά τις ευκαιρίες που είχαν. Ο Μάτκοβιτς με κάρφωμα έκανε το 7-67, ο Κουλαμάε έχασε ένα εύκολο σουτ για να φέρει το ματς και πάλι στον πόντο, αλλά ο Σάριτς υπέπεσε σε λάθος στα 30” πριν το τέλος.

Ο Τζόεσαρ κέρδισε φάουλ για τρεις (και μάλιστα παραλίγο να μπει το σουτ), αλλά αστόχησε στην πρώτη μειώνοντας σε 70-69 με 9” στο χρονόμετρο.

Το ματς πήγε στις βολές (2/2 ο Τζαλίν Σμιθ), ο Βένε έχασε μία επίτηδες (72-70), η Κροατία πήρε την κατοχή με τον Σάριτς  να βάζει μία και ο Κουλαμάε αστόχησε στο τρίποντο της απελπισίας που ουσιαστικά στέλνει σπίτι της την αξιόμαχη Εσθονία.