Ευρωμπάσκετ (Δ’ όμιλος): Έπαιζε μόνη της η (αήττητη) Σερβία, έριξε 30άρα στην Φινλανδία (videos)

2022-09-05T22:47:40+00:00 2022-09-05T23:11:45+00:00.

05/Sep/22 22:47

Η Σερβία είχε κέφια και νίκησε πανεύκολα την Φινλανδία με 100-70, για το 3/3 στον τέταρτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ 2022.

Μπορεί να περιμέναμε ντέρμπι, έστω ένα πολύ καλό ματς, ανάμεσα σε Σερβία και Φινλανδία, όμως η πρώτη δεν είχε όρεξη για αστεία και έκανε το 3/3 στον τέταρτο όμιλο με 100-70.

Το ματς ξεκίνησε ανοιχτά κλειστά, αλλά γρήγορα η Σερβία μπήκε σε ρόλο οδηγού, για το 33-22 της πρώτης περιόδου.

Η διαφορά ξέφυγε στην συνέχεια, με τους Σέρβους να ”γράφουν” το 60-31, πριν κλείσουν το ημίχρονο στο +18 (62-34).

Το ματς είχε ουσιαστικά τελειώσει από τα μισά, με τους Φινλανδούς να μην δείχνουν ότι μπορούν να κάνουν μία τεράστια ανατροπή.

Ειδικά η τέταρτη περίοδος, μετά και το 76-48 στο 30′, είχε μετατραπεί σε τυπική διαδικασία, όπως δείχνει και το τελικό σκορ.

Νέντοβιτς και Μίτσιτς (7 ασίστ) είχαν από 14 πόντους, από 13 είχαν οι Γιόκιτς (14 ριμπάουντ-7 ασίστ) και Κάλινιτς, με τον Λούτσιτς να προσθέτει 12 και τον Γκούντουριτς 11.

Δεν ήταν αρκετός ο Μάρκανεν για τους ηττημένους του 1-2 με 18 πόντους-7 ριμπάουντ-5 ασίστ.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο τέταρτος όμιλος αφορά άμεσα την Ελλάδα, η οποία έχει ήδη προκριθεί στα νοκ άουτ ματς, καθώς από αυτόν θα προκύψει ο αντίπαλος στην φάση των ”16”.

Τα δεκάλεπτα: 33-22, 62-34, 76-48, 100-70