Ντόρσεϊ: “Είναι γελοίος ο αριθμός αγώνων που παίζουμε, η FIBA πρέπει να μας εγγυηθεί περισσότερη ξεκούραση”

2022-09-06T20:46:53+00:00 2022-09-06T22:17:42+00:00.

06/Sep/22 20:46

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ μίλησε για την καταπόνηση των παικτών στο Ευρωμπάσκετ μετά τη νίκη της Εθνικής Ομάδας κόντρα στην Ουκρανία.

Η Εθνική Ομάδα έκανε το 4/4 στον Όμιλο του Ευρωμπάσκετ στο Μιλάνο κερδίζοντας εύκολα στο δεύτερο μέρος με 99-79 την Ουκρανία και κατέκτησε και μαθηματικά την πρώτη θέση.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν ένας από τους πρωταγωνιστές της “επίσημης αγαπημένης” στο δεύτερο ημίχρονο μετρώντας συνολικά 13 πόντους με 5/10 σουτ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ και μετά το ματς μιλώντας στο sportando αναφέρθηκε στην πορεία της Ελλάδας στο τουρνουά, στη συνέχεια της διαδρομής της, αλλά και στις δυσκολίες που φέρνει το πρόγραμμα της πρώτης φάσης.

Αναλυτικά τι είπε:

“Έχουμε ακόμα ένα παιχνίδι να παίξουμε και δεν ξέρουμε ακόμα με ποιον θα παίξουμε, οπότε σύντομα θα το συζητήσουμε. Θα κερδίσουν ή θα πάνε στα σπίτια τους, η Εσθονία το παλεύει, οπότε πρέπει να τους σεβαστούμε.

Στα προηγούμενα παιχνίδια είχαμε προβάδισμα και τα καταφέραμε, σήμερα έπρεπε να αντεπιτεθούμε. Οι αγώνες θα είναι διαφορετικοί κάθε φορά και στο ημίχρονο συνειδητοποιήσαμε ότι τους αφήσαμε να σκοράρουν πάρα πολύ, οπότε αντλήσαμε περισσότερη ενέργεια στο 3ο δεκάλεπτο για να προσπεράσουμε και να πάρουμε το προβάδισμα. Παίξαμε εξαιρετική άμυνα σε αυτό το κομμάτι.

Ο Παπαγιάννης ήταν εκτός για δύο μήνες, οπότε περιμένουμε να έχει ένα αργό ξεκίνημα στο τουρνουά, ο Σλούκας ξαναβρίσκει τον ρυθμό του, οπότε είναι καλό. Οικοδομούν την αυτοπεποίθησή τους και θα τους χρειαστούμε, θα χρειαστούμε κάθε παίκτη στο παρκέ στο Βερολίνο.

Είναι γελοίο πόσα παιχνίδια παίζουμε, αυτά η FIBA θα πρέπει να μας εγγυηθεί περισσότερη ξεκούραση μεταξύ των αγώνων. Τα σώματα πέφτουν σε κάθε ομάδα και ο κόσμος θέλει να δει τους καλύτερους παίκτες και θα πρέπει να μας ξεκουράζουν περισσότερο μεταξύ των αγώνων για να δώσουμε στους φιλάθλους αυτό που θέλουν και να πληρώσουν τα εισιτήριά τους. Πρέπει να το φτιάξουν καλύτερα”.

Διαβάστε ακόμα τι δήλωσε στο Eurohoops για το ίδιο θέμα ο σταρ του ΝΒΑ και της Εθνικής Γαλλίας Εβάν Φουρνιέ που επίσης διαμαρτυρήθηκε για το πολλά και σε σύντομο χρονικό διάστημα ματς!

“Είναι το Ευρωμπάσκετ και έχουμε back-to-back παιχνίδια. Τα back-to-back είναι πολύ δύσκολα και το back-to-back στο ΝΒΑ και τα back-to-back στο Ευρωμπάσκετ είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Υπάρχουν λιγότερα παιχνίδια εδώ, επομένως είναι πιο έντονα. Όταν παίζεις στις 20:30 κοιμάσαι συνήθως γύρω στις 3:00. Είναι μια πραγματικά μεγάλη πρόκληση. Για να είμαστε δίκαιοι, είναι το ίδιο πράγμα για όλους. Θα ήταν υπέροχο αν η FIBA άλλαζε αυτό για να μας επιτρέψει να ξεκουραζόμαστε περισσότερο μεταξύ των αγώνων.

Έχουμε λιγότερα παιχνίδια εδώ. Κάθε παιχνίδι είναι πιο σημαντικό. Από το πρώτο λεπτό μέχρι το τελευταίο παίζεις πολύ δυνατά. Σωματικά, είναι μεγάλη πρόκληση. Πρόκειται να έχουμε το δεύτερο back-to-back μας. Τέσσερα παιχνίδια λοιπόν σε πέντε μέρες; Είναι δύσκολο.”.