Ευρωμπάσκετ (Β’ όμιλος): ΜΥΘΙΚΟΣ Ντόντσιτς “καθάρισε” τους Γάλλους και την πρωτιά για τη Σλοβενία! (videos)

2022-09-07T19:14:01+00:00 2022-09-07T21:08:58+00:00.

07/Sep/22 19:14

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν διαστημικός κόντρα στη Γαλλία και οδήγησε στη μεγάλη νίκη τη Σλοβενία με 88-82 και στην πρώτη θέση του Β’ Ομίλου του Ευρωμπάσκετ με ρεκόρ 4-1.

Αποστολή στην Κολονία: Αντώνης Στρογγυλάκης/ info@eurohoops.net

Η Σλοβενία του ασταμάτητου Λούκα Ντόντσιτς κέρδισε και τη Γαλλία στο Β’ Όμιλο του Ευρωμπάσκετ στην Κολονία με 88-28 και κατέκτησε την πρώτη θέση περιμένοντας να μάθει τον αντίπαλο της στους “16” στα ματς που θα διεξαχθούν στο Βερολίνο ανάμεσα σε μία εκ των Βελγίου ή Γεωργίας, ενώ οι Γάλλοι θα αντιμετωπίσουν την Τουρκία.

Οι Γάλλοι ήταν πίσω στο σκορ με 80-70, όμως με σερί 9-0 μείωσαν σε 80-79 στο 37′ και στο 38′ ισοφάρισαν σε 82-82 με καλάθι και φάουλ του Φουρνιέ. Ο Ντράγκιτς στο 1:15 με κλέψιμο στον Φουρνιέ έκανε το 84-82 για τη Σλοβενία και ο Τσάντσαρ στα 44” “κλείδωσε” τη νίκη με midrange σουτ για το 86-82.

Λούκα Ντόντσιτς: Μάτωσε αλλά… έβαλε 27 πόντους σε ένα ημίχρονο στη Γαλλία! (videos)

Οι Σλοβένοι μπορεί να μην είχαν τον καλύτερο τους ψηλό Μάικ Τόμπεϊ, όμως είχαν στην κορυφαία βραδιά του σε Ευρωμπάσκετ τον ηγέτη τους Λούκα Ντόντσιτς ο οποίος έκανε ρεκόρ σε πόντους για τη φετινή διοργάνωση με 47 ξεπερνώντας τους 41 του Γιάννη Αντετοκούνμπο με την Ουκρανία και φυσικά τους δικούς του 36 με τη Γερμανία!

Ακόμα ο σταρ του παγκοσμίου μπάσκετ είχε 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη, ενώ συνολικά στα σουτ μέτρησε 9/12 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 11/12 βολές.

Παράλληλα ο Λούκα ξεπέρασε και το “στοιχειωμένο” ρεκόρ πόντων σε ένα ματς του Νίκου Γκάλη (46 το 1983 κόντρα στη Σουηδία) με την κορυφαία να παραμένει αυτή του Έντι Τεράς με 63 πόντους το 1957.

Επίσης για τους νικητές ξεχώρισε και ο Γκόραν Ντράγκιτς με 14 πόντους, 4 ασίστ, ισάριθμα ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους “τρικολόρ” ο Γκομπέρ είχε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Φουρνιέ 15 πόντους και 4 ασίστ και ο Φαλ του Ολυμπιακού 2 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 6′ λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-44, 64-64, 82-88