Η Γαλλία στους “8”! Πέταξε έξω την Τουρκία με ανατροπή στην ανατροπή

2022-09-10T14:05:09+00:00 2022-09-10T22:20:08+00:00.

10/Sep/22 14:05

Η Γαλλία, μετά από ένα ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟ παιχνίδι, πήρε τη νίκη στην παράταση με 87-86 επί της Τουρκίας και μαζί την πρόκριση στους “8” του Ευρωμπάσκετ 2022.

Στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ 2022 βρίσκεται η Γαλλία!

Οι “τρικολόρ”, μετά σε ένα απίθανο παιχνίδι, επέστρεψε από την κόλαση, έστειλε με τον Γκομπέρ το παιχνίδι στην παράταση και εκεί βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει με 87-86 και μαζί την πρόκριση,

Στην επόμενη φάση οι Γάλλοι θα κοντραριστούν με τον νικητή του ζευγαριού “Σερβία-Ιταλία”.

Ο Ρούντι Γκομπέρ ήταν ο ΗΡΩΑΣ της Γαλλίας, καθώς, έκτός από το καλάθι που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, είχε 20 πόντους με 7/11 εντός παιδιάς (όλα δίποντα) και 6/11 βολές, ενώ μάζεψε 17 ριμπάουντ, 7 εκ των οποίων επιθετικά!

Από 13 είχαν οι Ερτέλ και Φουρνιέ, όμως είχαν 5 και 4 λάθη αντίστοιχα, τα οποία επέτρεψαν στην Τουρκία να επιστρέψει και να διεκδικήσει το παιχνίδι.

Ο Τουντσέρ κάλυψε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το κενό του Λάρκιν, έχοντας 22 πόντους, ενώ 18 είχε ο Κορκμάζ, που όμως στο τέλος δεν μπόρεσε να εκτελέσει και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Η εξέλιξη:

Η Γαλλία μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και πήρε τον έλεγχο με 15-31 στο 14’, όμως η Τουρκία δεν τα παράτησε και μείωσε στο 35-43 στο ημίχρονο. Μάλιστα δεν έμεινε εκεί. Αντιθέτως, με τον Τουντσέρ να πυροβολεί από παντού, οι γείτονές μας έτρεξαν ένα επιμέρους 22-6 στο τέταρτο δεκάλεπτο, παίρνοντας το προβάδισμα με 57-49 στο 30’!

Ο Λουβαβού-Καμπαρό με σερί πόντους έβαλε την Γαλλία ξανά στο ματς, με τον Σανλί να απαντά από την άλλη και να κρατάει ζωντανή την Τουρκία, την ώρα που το παιχνίδι ήταν το ΑΠΟΛΥΤΟ θρίλερ!

Στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες ήταν στο 72-73, με τον Κορκμάζ να κερδίζει 3 βολές σε μια φάση που θα σηκώσει συζήτηση. Το σκορ έγινε 75-73, με τον Φουρνιέ να κάνει το 4ο λάθος του από την άλλη και να δίνει την κατοχή στη Τουρκία, Ο Κορκμάζ και πάλι ήταν εκεί για το 77-73, όμως ο Φουρνιέ με δίποντο και ο Γκομπέρ και φόλοου κάρφωμα διαμόρφωσαν το 77-77, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Ο Γκομπέρ και εκεί κυριάρχησε, με τη Γαλλία να φτάνει στο 77-81, όμως ο Κορκμάζ δήλωσε παρών για τους Τούρκους (82-83). Ο Γάλλος γίγαντας ήταν και πάλι εκεί για το 82-87, με Τουντσέρ και Κορκμάζ να φέρνουν το παιχνίδι στο πόντο. Ο Γκομπέρ αστόχησε σε 2 βολές, όμως ο Κορκμάζ έκανε το λάθος στην επίθεση, με τη Γαλλία να κλέβει και να παίρνει τη νίκη. Τελικό σκορ 86-87 και νικήτρια η Γαλλία.

Δεκάλεπτα: 11-18, 35-43, 57-49, 77-77, 86-77 (παρ.).