Η ΨΥΧΩΜΕΝΗ Ισπανία έριξε στο καναβάτσο τη Λιθουανία! (videos)

2022-09-10T23:05:30+00:00 2022-09-10T23:30:25+00:00.

10/Sep/22 23:05

Μετά από ένα “θρίλερ” που κρίθηκε στην παράταση η Ισπανία προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ κόντρα στη Λιθουανία με 102-94 και περιμένει τον επόμενο αντίπαλο της από το ζευγάρι της Κροατίας με τη Φινλανδία.

Αποστολή στο Βερολίνο: Γιάννης Ράμμας/ info@eurohoops.net

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς στο Βερολίνο που έκλεισε την πρώτη μέρα της φάσης των “16” του Ευρωμπάσκετ η Ισπανία για 21ο συνεχόμενο Ευρωμπάσκετ βρίσκεται στην οκτάδα της διοργάνωσης κερδίζοντας στην παράταση με 102-94 τη Λιθουανία επιστρέφοντας από το +11 στο τρίτο δεκάλεπτο!

Πλέον η Ισπανία περιμένει στα προημιτελικά του τουρνουά τον νικητή του Φινλανδία – Κροατία (11/9) για μία θέση στους “4” του τουρνουά, ενώ η Λιθουανία αποκλείστηκε ξανά όπως και το 2017 (από την Ελλάδα) πολύ νωρίς στα νοκ-άουτ.

Το ματς

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από νωρίς και πολύ ανταγωνιστικό με τους Λιθουανούς να είναι μπροστά με το ελάχιστο προβάδισμα με 20-19 στην πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ισπανοί δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στο αμυντικό κομμάτι και οι Βαλαντσιούνας – Γκριγκόνις τους έκαναν μεγάλη ζημιά και η Λιθουανία αύξησε το προβάδισμα της πηγαίνοντας στα αποδυτήρια (45-40).

Το δεύτερο ημίχρονο του σπουδαίου αγώνα για τους “16” του Ευρωμπάσκετ είχε παρόμοιο τέμπο με την Ισπανία να χάνει ευκαιρίες για να παραμείνει κοντά στο σκορ και να μειώσει και τη διαφορά να ξεπερνάει τους 10 (58-47 στο 25′). Η τρίτη περίοδος έληξε με τους Ρούντι – Γκαρούμπα να κρατούν ζωντανούς τους Ισπανούς και να μειώνουν σε 68-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Λιθουανία άντεχε και έδειχνε έτοιμη για την τεράστια πρόκριση και στο 34ο λεπτό ήταν μπροστά με 74-66. Στο 37′ η Ισπανία έκανε την τελική της αντεπίθεση και μείωσε στον πόντο (75-74) βάζοντας “φωτιά” στην αναμέτρηση με σερί πόντους του Μπράουν.

Aγωνία για Γκριγκόνις: Γύρισε τον αριστερό του αστράγαλο! (video)

Ο Μπράουν ισοφάρισε δύο λεπτά πριν το τέλος και όλα ήρθαν “τούμπα” και ο Λόπεζ-Αροστέγκι έβαλε ένα τεράστιο σουτ βάζοντας μπροστά την Ισπανία με 80-78!

Ο Μπραζντέικις στα 30” με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 81-80 για τη Λιθουανία, όμως ο Γκαρούμπα στα 16′‘ έκανε το 82-81 για την Ισπανία και όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ο Σαμπόνις στην επαναφορά μετά από το τάιμ-άουτ έκανε επιθετικό φάουλ και ήταν μοιραίος για την ομάδα του με την Ισπανία, όμως ο Ερνανγκόμεθ με 1/2 βολές έκανε το 83-81 και ο Μπραζντέικις με φόλοου buzzer beater ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Μπράουν με προσωπικό σερί 5-0 έβαλε μπροστά με 88-83 την Ισπανία, ενώ η διαφορά πήγε και στους 6 (92-86) δύο λεπτά πριν το τέλος.

Οι Λιθουανοί επέστρεψαν και μείωσαν σε 95-94 με τρίποντο του Μπραζντέικις ο οποίος όμως στα 29” έκανε αντιαθλητικό φάουλ κάτι που έδωσε προβάδισμα με 100-94 στην Ισπανία με βολές του Μπράουν και καλάθι και φάουλ του Ουίλι Ερνανγκόμεθ στα 19” και την πρόκριση!

Που κρίθηκε: Στο 1′ πριν το τέλος της παράτασης ο Μπραζντέικις με τρίποντο μείωσε σε 95-94, όμως μετά από δικό του αντιαθλητικό φάουλ η Ισπανία βρήκε σερί 5-0 και “κλείδωσε” τη νίκη!

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπράουν είχε 28 πόντους, 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-45, 63-68, 83-83, 102-94