ΡΑΨΩΔΙΑ Μάρκανεν έστειλε την Φινλανδία στους “8” και την Κροατία σπίτι της!

2022-09-11T16:38:45+00:00 2022-09-11T17:24:58+00:00.

11/Sep/22 16:38

Η Φινλανδία πέρασε στους “8” του Ευρωμπάσκετ, με τους Σκανδιναβούς, χάρη στον ΑΠΙΘΑΝΟ Λάουρι Μάρκανεν (43π.), να επικρατούν της Κροατίας με 94-86 και να την πετούν εκτός!

Στους “8” του Ευρωμπάσκετ η Φινλανδία!

Οι “Βίκινγκς” έκαναν σπουδαίο παιχνίδι απέναντι στους Κροάτες και κυριαρχώντας στο τέταρτο δεκάλεπτο πήραν τη νίκη με 94-86, η οποία τους στέλνει στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ 2022, εκεί όπου τους περιμένει η Ισπανία!

Ο Μάρκανεν ήταν σκέτη απόλαυση, σταματώντας στους 43(!) πόντους, ενώ είχε επίσης 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, σπάζοντας παράλληλα το δικό του ρεκόρ των 34 πόντων που είχε κόντρα στο Βέλγιο.

Εξαιρετικοί επίσης οι Σάλιν (17π.) και Μαξχούνι (16π.).

Ο Μπογκντάνοβιτς με 23 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Κροατών.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά σε όλο το παιχνίδι, καθώς οι Κροάτες έβρισκαν λύσεις μπροστά, όμως στην άμυνα δεν μπορούσαν να βρουν αντίδοτο για τον Λάουρι Μάρκανεν (17. Ημίχρονο). Έτσι οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-43, ενώ στο 30’ το σκορ έγινε 67-65. Κάπου εκεί οι Σκανδιναβοί πάτησαν γκάζι!

Ο Μάρκανεν έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, Μαξχούνι και Σάλιν έδωσαν λύσεις και το σκορ έγινε 87-77 στο 37’, σκορ που έθεσε τις βάσεις της νίκης. Οι Κροάτες αντέδρασαν και μείωσαν στους 5 (89-84, 38’), όμως ο Μαξχούνι και στη συνέχεια ο Μάρκανεν έκαναν το 94-84, βάζοντας τέλος στον αγώνα. Τελικό σκορ 94-86 και νίκη για τους Σκανδιναβούς!

Δεκάλεπτα: 20-21, 45-43, 67-65, 94-86.