Γιάννης Αντετοκούνμπο: Η τέχνη στο να … δημιουργείς τέχνη! (video, pic)

2022-09-12T08:08:10+00:00 2022-09-12T09:23:11+00:00.

12/Sep/22 08:08

EUROBASKET 2022 / ÅËËÁÄÁ - ÔÓÅ×ÉÁ (FIBA.COM / PHOTOS ONLY FOR EDITORIAL USE)

O Γιάννης Αντετοκούνμπο και η Εθνική ομάδα βρέθηκαν στα σκοινιά από την Τσεχία. Για μία ακόμα φορά, όμως, ο βασικός υποψήφιος MVP του Ευρωμπάσκετ βρήκε τον τρόπο να δημιουργήσει τέχνη!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Δανειζόμαστε την ίδια την ατάκα του Γιάννη Αντετοκούνμπο που είπε μετά το παιχνίδι με την Ουκρανία στο οποίο έβαλε 41 πόντους: “Κάθε ματς είναι μία ευκαιρία να δημιουργήσω τέχνη”.

Το έκανε και αμέσως μετά το θρίλερ με την Τσεχία, γράφοντας ότι ότι συνεχίζει να το κάνει. Και θα συνεχίσει θέλουμε να ελπίζουμε ως Έλληνες φίλαθλοι…

Ο προερχόμενος από τραυματισμό (έστω ελαφρύ) Γιάννης Αντετοκούνμπο, είδε τον εαυτό του να μένει στους τέσσερις πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Η άμυνα της Τσεχίας ύψωσε τείχος μπροστά του, κατάφερε ένα μπασκετικό θαύμα. Ό,τι δεν μπόρεσε να πετύχει καμία άλλη ομάδα ως τώρα στο Ευρωμπάσκετ: να κρατήσει χαμηλά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο!

Με δύο και τρεις παίκτες πάνω του, με σωστή διάταξη, ψηλά κορμιά (Βέσελι, Άουντα, Μπάλβιν), η Τσεχία βρήκε το φάρμακο στην “αρρώστια” που λέγεται Γιάννης Αντετοκούνμπο. Πρέπει να της το δώσουμε αυτό, το αξίζει.

Αλλά κανείς και τίποτα δεν μπορούν να σταματήσουν επ’ άπειρον αυτόν τον αθλητή. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δημιούργησε τέχνη στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τέταρτη περίοδο όταν έπαιξε καθαρά στη θέση “πέντε” με τον Ιωάννη Παπαπέτρου στο “τέσσερα” και τους Παπανικολάου, Σλούκα και Λαρεντζάκη κοντά του.

Όσο περνούσε η ώρα ο Γιάννης ανέβαινε και η άμυνα της Τσεχίας έπεφτε. Βρήκε τους διαδρόμους στο ανοικτό γήπεδο, έκανε τις φάσεις του στο 5-5, έπαιρνε τα ριμπάουντ, έκοψε ένα σημαντικό λέι απ του Μπάλβιν. Κι όταν το ματς είχε αρχίσει να γέρνει υπέρ μας, τότε έβαλε και τα μακρινά σουτ.

ΕΛΛΑΔΑΡΑ από ΑΤΣΑΛΙ ξόρκισε την Τσεχία με ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ Γιάννη! (videos)

Είναι τέχνη να βάζεις 2/2 τρίποντα με το χρονόμετρο να έχει γράψει 38′. Είναι τέχνη να τα πετυχαίνεις ενώ είχες 0/6 σε ολόκληρο το παιχνίδι. Ο κόουτς Γκίνσμπεργκ έδωσε το μακρινό σουτ στον Γιάννη σε ολόκληρο το παιχνίδι. Δεν είχε άλλη επιλογή. Θα έχανε από αυτό ή όχι. Το έκανε επί 40 λεπτά και γενικά φάνηκε στο πλάνο του πως δεν ήθελε να χάσει από τον Γιάννη, αφήνοντας πολλά σουτ σε ολόκληρη την Εθνική ομάδα.

Όταν όμως επιτέλους βρήκαν ο Σλούκας, ο Παπαπέτρου (τι ματς!), ο Λαρεντζάκης (ομοίως) το χέρι τους, διαδεχομένοι τον Νικ Καλάθη που κράτησε την Εθνική Ελλάδας όρθια στο πρώτο ημίχρονο, τότε το ματς άρχισε να γυρίζει, χάρη και στις μαεστρικές κινήσεις του Δημήτρη Ιτούδη.

Ο Γιάννης πήρε τη σκυτάλη και πέρα από όλα τα άλλα που έκανε, “κόλλησε” τα δύο τρίποντα που διασφάλισαν την πρόκριση της Ελλάδας στους “8” του Ευρωμπάσκετ.

Ο Γιάννης έμεινε στο παρκέ 34 λεπτά, σχεδόν σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο. Το έβλεπες πολλές φορές στο πρόσωπο του, στον ιδρώτα που έσταζε, πως έκανε υπερπροσπάθεια. Δεν είναι το ίδιο να παίζεις 34 λεπτά σε παιχνίδι νοκ άουτ με ομάδες της FIBA και 38 στο ΝΒΑ.
Η προσαρμογή του Αντετοκούνμπο στο ευρωπαϊκό μπάσκετ είναι αυτή τη φορά κάτι παραπάνω από εμφανής. Αγγίζει το τέλειο. Δίπλα του υπάρχει ένα σύνολο παικτών υψηλής κλάσης και εμπειρίας κι ένας προπονητής από το πάνω, πάνω ράφι του ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Μπροστά τους είναι η Γερμανία. Ακόμα μία ευκαιρία, Γιάννη, να δημιουργήσεις τέχνη…