Ελλάδα: Άντεξε στον γερμανικό “βομβαρδισμό”, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της (videos)

2022-09-13T21:28:42+00:00 2022-09-13T21:45:56+00:00.

13/Sep/22 21:28

EUROBASKET 2022 / ΕΛΛΑΔΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ (FIBA.COM/ONLY FOR EDITORIAL USE)

Ελλάδα και Γερμανία έχουν προσφέρει φοβερό θέαμα στο ημίχρονο του μεγάλου προημιτελικού για το Ευρωμπάσκετ 2022.

Ελλάδα και Γερμανία παλεύουν στο Βερολίνο για μία θέση στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ 2022.

Το διακύβευμα είναι μεγάλο και αυτό φάνηκε από το πρώτο λεπτό, παρά το αδιανόητο ξεκίνημα των οικοδεσποτών.

Με απίστευτη ευστοχία, προηγήθηκαν με 22-11 στο 4′, αλλά η Εθνική με μπροστάρη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να μειώνει σε 31-27 στο 10′.

Η αντεπίθεση των διεθνών συνεχίστηκε, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να κάνει τρομερό ματς σε άμυνα και επίθεση και να βοηθά τα μέγιστα για το πρώτο προβάδισμα της ομάδας (44-46).

Οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά, με την Ελλάδα να επαναλαμβάνει τα όσα έκανε τη πρώτη περίοδο, για το 57-41 στο 20′.

Στο ημίχρονο, ο Γιάννης είχε 19 πόντους-5 ριμπάουντ-8 ασίστ, ο Λαρεντζάκης 8 πόντους και 13 ο Ντόρσεϊ. Για την Γερμανία, ο Όμπτ έφτασε τους 14, ο Σρέντερ τους 15 (6 ασίστ) και ο Βάγκνερ 10.

Η Εθνική μέτρησε 17/24 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 69/11 βολές, 18 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 λάθη. Η Γερμανία 7/17 δίποντα, 11/17 τρίποντα, 10/11 βολές, 14 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη.

To παιχνίδι έχει, ήδη, ιστορική χροιά για το Ευρωμπάσκετ, καθώς οι 118 πόντοι είναι στο #2 της ιστορίας, όσον αφορά πρώτο ημίχρονο. Οι 121 ανάμεσα σε Ισπανία και Ρουμανία το 1987 (70-51), παραμένουν στη κορυφή.