Ελλάδα: Η απίθανη Γερμανία μας άφησε (ξανά) με άδεια χέρια! (videos)

2022-09-13T22:37:17+00:00 2022-09-14T04:59:41+00:00.

John Rammas

13/Sep/22 22:37

EUROBASKET 2022 / ΕΛΛΑΔΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ (FIBA.COM/ONLY FOR EDITORIAL USE)

Η Εθνική Ομάδα πραγματοποίησε ένα κακό δεύτερο ημίχρονο στο Βερολίνο κόντρα στη Γερμανία και γνώρισε το δίκαιο αποκλεισμό από το Ευρωμπάσκετ με 107-96 σταματώντας για τρίτη σερί διοργάνωση στο συγκεκριμένο σημείο την πορεία της.

Αποστολή στο Βερολίνο: Γιάννης Ράμμας/ irammas@eurohoops.net

Η Εθνική Ομάδα για ένα ακόμα Ευρωμπάσκετ δεν τα κατάφερε να προκριθεί στη “ζώνη” των μεταλλίων και ηττήθηκε δίκαια με 107-96 από την οικοδέσποινα Γερμανία στο Βερολίνο εξαιτίας ενός καταστροφικού τρίτου δεκαλέπτου όπου δέχθηκε συνολικό επιμέρους σκορ 26-10.

Πλέον η “επίσημη αγαπημένη” που είχε σε πραγματικά καλή βραδιά μόνο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (31 πόντους, 8 ασίστ, 7 ριμπάουντ) και τον Λαρεντζάκη (18 πόντους, 3 ριμπάουντ) θα παραμείνει εκτός ημιτελικών στο τουρνουά για πέμπτη σερί φορά, ενώ οι Γερμανοί θα διεκδικήσουν την πρόκρισης τους στον τελικό απέναντι στην Ισπανία (15/9).

Εξέλιξη αγώνα:

Η έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα της Ελλάδας στην περιφέρεια κι η ευστοχία της Γερμανίας πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων χαρακτήρισαν τα πρώτα λεπτά (25-14 στο 6′ με 7/8 γερμανικά τρίποντα), ωστόσο, δεν υπήρχε τρόπος από την άλλη να σταματήσει κανείς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, όσο μεγάλο κι αν ήταν το τείχος που είχε ετοιμάσει κι ο Γκόρντον Χέρμπερτ (28-25 στο 8′ με 13π. με 6/6δίπ., 0/1τρίπ., 1/3β., 3ρ., 4ασ., 1λ. από τον “Giannis”).

Μία alley-oop συνεργασία Κώστα Σλούκα & Θανάση Αντετοκούνμπο κατέβασε τη διαφορά και στην ελάχιστη τιμή (28-27 στο 8′), πριν η πρώτη περίοδος κλείσει στο (31-27 με 8/12 έναντι 2/6 τα τρίποντα).

Η Γερμανία ξέφυγε εκ νέου στη δεύτερη περίοδο (36-29 στο 12′), ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, όμως, ήρθε από τον πάγκο για να δώσει ξανά το κάτι παραπάνω (42-40 με 8π. από τον “Λάρι”). Το πρώτο ελληνικό προβάδισμα δεν άργησε περισσότερο (44-46 στο 17′), έχοντας και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να βρίσκει σιγά-σιγά το δρόμο προς το καλάθι.

Ο ξέφρενος ρυθμός σταμάτησε αναγκαστικά με τη συμπλήρωση των πρώτων 20:00, αλλά όχι πριν ευστοχήσει κι η Ελλάδα σε ένα τρελό τρίποντο διά χειρός Κώστα Σλούκα στην εκπνοή του ημιχρόνου κι από το κέντρο (57-61: Σρέντερ 15π., Ομπστ 14π., Βάγκνερ 10π. & 11/17τρίπ. – Αντετοκούνμπο Γ. 19π., 5ρ., 8ασ., 1κλ., 3λ., Ντόρσεϊ 13π. & 6/14τρίπ.).

Ένα 7-0 σερί με την επιστροφή από τα αποδυτήρια έδωσε πίσω το προβάδισμα στη Γερμανία (64-61 στο 22′), που συνέχισε on fire από την περιφέρεια και με νέο 13-0 σερί ή 20-1 επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο προηγήθηκε και με +15 (77-62 στο 26′ με 15/23 έναντι 6/17 τα τρίποντα).

Εκτός από ελεύθερα σουτ, ακόμη κι ελεύθερες βολές, η Ελλάδα έδειχνε να έχει χάσει και το μυαλό της κι απέμενε να φανεί αν θα έβρισκε έστω έναν τρόπο αντίδρασης (79-64 στο 28′). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο προσπάθησε να αναλάβει δράση με ένα προσωπικό 0-5 σερί (79-69 στο 29′), το πρόβλημα στην άμυνα, όμως, ήταν πολύ μεγαλύτερο απόδειξη τα 1, 2, 3 διαδοχικά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στην τελευταία κατοχή της περιόδου, που εν τέλει έγιναν layup από τον Ντάνιελ Τάις (83-71 στο 30′).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική Ομάδα προσπάθησε για την τεράστια ανατροπή και με καλάθι και φάουλ του Γιάννη μείωσε σε 87-78 (στο 32′), όμως οι Γερμανοί με Τάις και Βάγκνερ έκαναν γρήγορο σερί 5-0 και ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 14 (92-78 στο 33′).

4′ λεπτά πριν το φινάλε του προημιτελικού ο “Greek Freak” υπέπεσε σε δεύτερο αντιαθλητικό και αποβλήθηκε και η διαφορά πήγε στους 18 (100-82) και ουσιαστικά όλα τελείωσαν σε εκείνο το χρονικό σημείο. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι δραματικά πέρα από την αποβολή του Σρέντερ και η Ελλάδα γνώρισε τον αποκλεισμό και την ήττα με 107-96.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Σρέντερ αν και αποβλήθηκε στο τέλος με 26 πόντους, 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ο Βάγκνερ με 19 πόντους και ο Τάις με 13 πόντους και 16 ριμπάουντ έκαναν τεράστια ζημιά στην Εθνική και τη διαφορά για τους Γερμανούς.

Πού κρίθηκε:

Στην τρίτη περίοδο όπου η Εθνική Ομάδα δέχθηκε συνολικό επιμέρους σκορ 26-10 και βρέθηκε στο -12 (83-71) διαφορά που δεν κατάφερε να καλύψει μέχρι το τέλος του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 57-61, 83-71, 107-96