Eθνική: Το Ευρωμπάσκετ (σαν να) τέλειωσε στο τρίποντο-προσευχή του Κώστα Σλούκα

2022-09-14T08:06:01+00:00 2022-09-14T08:10:45+00:00.

14/Sep/22 08:06

EUROBASKET 2022 / ΕΛΛΑΔΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ (FIBA.COM: ONLY FOR EDITORIAL USE)

Δεν είναι οξύμωρο ένα τρίποντο από το κέντρο κόντρα σε όλες τις πιθανότητες να μπει, ακριβώς με τη λήξη του ημιχρόνου που έδωσε ένα +4 στην Εθνική Ελλάδας και μάλιστα με 61 πόντους σε 20 λεπτά, να μην είναι τελικά αυτό που θα έδινε το έναυσμα να σταματήσουμε το κρεσέντο των Γερμανών;

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Το Ευρωμπάσκετ αποδείχτηκε πως ήταν (σαν να) τελείωσε σε αυτό το απίθανο καλάθι του Κώστα Σλούκα. Η Εθνική άντεξε στο γερμανικό “βομβαρδισμό” στο πρώτο 20λεπτο κι όχι μόνο δεν άφησε τους αντιπάλους της να απολαύσουν το στιβαρό, αρχικό τους προβάδισμα, αλλά πέρασε μπροστά με τέσσερις πόντους από τον άνθρωπο των μεγάλων σουτ, τον παίκτη των buzzer beater.

Aντί όμως αυτό το απίθανο καλάθι να δώσει φτερά στα πόδια των “γαλανόλευκων” και να “καθαρίσει” το μυαλό ώστε στο δεύτερο ημίχρονο να μπουν με τον αέρα του νικητή, σαν να άδειασε ψυχολογικά, τελικά, τα παιδιά του Δημήτρη Ιτούδη.

Η Γερμανία μπήκε με τον ίδιο ρυθμό πεισμωμένη στο δεύτερο ημίχρονο από την ανατροπή της Εθνικής και τους 61 πόντους που της έβαλε (το ξαναγράφουμε, 61 ΠΟΝΤΟΙ!), ενώ η Ελλάδα ξεκίνησε νωθρά το δεύτερο 20λεπτο και τίποτα δεν της έβγαινε. Σαν να μην ήταν καθόλου έτοιμη ψυχολογικά να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε από το μαγικό αριστερό χέρι του Σλούκα.

Το επί μέρους 20-1 εις βάρος της Εθνικής στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ήρθε ως (ίσως ανέλπιστη) συνέχεια του τρίποντου-προσευχή του “Σλούκι Λουκ” και μαρτυράει του λόγου του αληθές. Θα έλεγες πως το καλάθι αυτό άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα οριστικά υπέρ μας, αλλά έγινε το αντίθετο.

Μία στιγμή δεν αναλύει τον αγώνα και τα αίτια της ήττας είναι βαθύτερα. Προφανώς συνολικά τα “Πάντσερ” έδειξαν ανωτερότητα στο παιχνίδι και ένα δευτερόλεπτο δεν χαρακτηρίζει το παιχνίδι υπέρ ή κατά τους. Τους βγήκαν όλα μέσα στο γήπεδο, με 17/31 τρίποντα δεν χάνεις.

Και το έδειξαν πως ήταν πιο αποφασισμένοι, πιο έτοιμοι πνευματικά, όταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μείωσε στους εννιά (από τους 16) με γκολ φάουλ κι η Ελλάδα έδειχνε να συνέρχεται από το 20-1. Ο Γιάννης αστόχησε στη βολή για να μειώσει στο 87-79 και εκεί ο τρομερός Φρανζ Βάγκνερ έβαλε ένα τρίποντο για το 92-78 με step back μπροστά στον Αντετοκούνμπο, που λύγισε τα πόδια μας. Οριστικά κι αμετάκλητα όπως αποδείχτηκε…