Η διαστημική Πολωνία του ΑΔΙΑΝΟΗΤΟΥ Πονίτκα πέταξε έξω τη Σλοβενία! (videos)

2022-09-14T22:29:15+00:00 2022-09-14T23:22:10+00:00.

14/Sep/22 22:29

Η Πολωνία με τον Ματέους Πονίτκα σε τεράστια βραδιά με ιστορικό τριπλ νταμπλ απέκλεισε από το Ευρωμπάσκετ την Πρωταθλήτρια Ευρώπης Σλοβενία με 90-87 και επιστρέφει στην τετράδα μετά από 51 χρόνια.

Αποστολή στο Βερολίνο: Γιάννης Ράμμας/ info@eurohoops.net

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς με ανατροπή από το -20 των Σλοβένων, της Πολωνίας από το -6 στο τέταρτο δεκάλεπτο, τον Ντόντσιτς να αποβάλλεται και τον Ματέους Πονίτκα να κάνει το 4ο τριπλ νταμπλ στην ιστορία των Ευρωμπάσκετ οι Πολωνοί αποκαθήλωσαν την Πρωταθλήτρια Ευρώπης με 90-87 και πέρασαν στα ημιτελικά του Βερολίνου μετά από 51 χρόνια.

Πλέον οι τρομεροί Πολωνοί θα διεκδικήσουν την πρόκριση τους στον τελικό απέναντι στη Γαλλία στον ημιτελικό της Παρασκευής (16/9), ενώ ο άλλος ημιτελικός είναι ανάμεσα στην οικοδέσποινα Γερμανία που απέκλεισε την Εθνική μας Ομάδας και την Ισπανία.

Το ματς

Τρομερό πρώτο μέρος από Πολωνία και +19!

Ντέρμπι ήταν στο πρώτο πεντάλεπτο το παιχνίδι και η Πολωνία είχε το προβάδισμα με 18-13 και τον Μπαλτσερόφσκι να έχει 9 πόντους. Οι Σλοβένοι ισοφάρισαν γρήγορα σε 18-18 (στο 6′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 29-26 για τους Πολωνούς οι οποίοι είχαν 11/19 σουτ και μηδέν λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Πολωνία συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ και αύξησε το προβάδισμα της για πρώτη φορά στο +15 (44-29 στο 15′) με επιμέρους σκορ 15-3 και έδειχνε ικανή να πετύχει τη μεγάλη έκπληξη.

Η διαφορά στο 18ο λεπτό πήγε και στους 23 πόντους (54-31) με τη Σλοβενία να έχει τεράστια αμυντικά θέματα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 58-39 και την παρέα του Λούκα Ντόντσιτς να καλείται σε μεγάλη ανατροπή κόντρα στον Πονίτκα που είχε 16 πόντους, 7 ασίστ και 7 ριμπάουντ!

Το γύρισε από νωρίς η Σλοβενία και… “θρίλερ”!

Το δεύτερο ημίχρονο του προημιτελικού ξεκίνησε με τη Σλοβενία να προσπαθεί να αντεπιτεθεί και να μειώνει σε 60-54 (στο 27′) με καθοριστικό επιμέρους σκορ 15-2 παρότι ο Ντόντσιτς έδειχνε να πονάει, αλλά με την άμυνα της πάντως να είναι σε τεράστιο βαθμό βελτιωμένη.

Η διαφορά στο 28ο λεπτό μειώθηκε ακόμα περισσότερο σε 61-60 με τους Πολωνούς να είναι 5′ λεπτά χωρίς καλάθι και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Μπλάζιτς να μειώνει με buzzer beater τρίποντο σε 64-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 10-4 η Σλοβενία πέρασε μπροστά ξανά μετά το πρώτο δεκάλεπτο με 73-68 (στο 33′) και έδειχνε ψυχολογικά να είναι το φαβορί για την πρόκριση. 5′ λεπτά πριν το τέλος ο Σλότερ με 5 σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα στην Πολωνία με 75-74 και μετά από τεχνική ποινή στον Ντόντσιτς το σκορ έγινε 76-74.

Στο 37ο λεπτό ο Ντόντσιτς έδειχνε κατάκοπος και η Σλοβενία έχασε αρκετές ευκαιρίες να μειώσει το 80-76 και ο Πονίτκα κέρδισε το 5ο φάουλ του σταρ των Μάβερικς και έκανε το σκορ με 2/2 βολές 82-76 χρίζοντας την Πολωνία ακλόνητο φαβορί!

Ο Σλότερ με ένα τρομερό ανάποδο λέι απ έκανε το 84-76 (στο 38′) και πλέον οι Πολωνοί ήταν “αγκαλιά” με την ιστορική πρόκριση. Ντράγκιτς και Τόμπεϊ μείωσαν σε 1:30 σε 84-80, όμως ο φανταστικός Πονίτκα που ήδη είχε κάνει το ιστορικό τριπλ νταμπλ με ένα τρίποντο και ένα κερδισμένο επιθετικό φάουλ έκανε το σκορ 87-80 και “καθάρισε” το ματς (στο 39′).

Στο φινάλε η Σλοβενία προσπάθησε για την απίθανη ανατροπή και με τρίποντο του Μούριτς και κλέψιμο και λέι απ του Ντράγκιτς μείωσε σε 90-87 στα 34”, όμως ο Πρέπελιτς στο σουτ της νίκης αστόχησε και η Πολωνία προκρίθηκε σε μία φάση που διαμαρτυρήθηκε για φάουλ!

Που κρίθηκε: Στο 1:30 οι Σλοβένοι μείωσαν σε 84-80, όμως ο Πονίτκα με τρίποντο έκανε το 87-80, ενώ στη συνέχεια αρχικά κέρδισε επιθετικό φάουλ και στην επόμενη φάση δύο βολές στις οποίες ευστόχησε (89-80) “καθαρίζοντας” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πονίτκα που έκανε το τέταρτο τριπλ νταμπλ στην ιστορία των Ευρωμπάσκετ με 25 πόντους (5/12 τρίποντα), 16 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 39-58, 63-64, 87-90.