Ισπανία – Γαλλία: (Cojo) να’ τοι, να’ τοι οι Πρωταθλητές! (videos)

2022-09-18T22:18:31+00:00 2022-09-19T13:16:16+00:00.

18/Sep/22 22:18

Μετά από έναν τελικό με σπουδαία διακύμανση η Ισπανία ανέβηκε ξανά στην κορυφή της Ευρώπης μετά το 2015 κερδίζοντας τη Γαλλία στο Βερολίνο με 88-76.

Αποστολή στο Βερολίνο: Γιάννης Ράμμας/ info@eurohoops.net

Η ιστορία “γράφτηκε” στο Ευρωμπάσκετ του Βερολίνου με την Ισπανία να είναι ανώτερη της Γαλλίας και μετά από επτά χρόνια να ανεβαίνει στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου με 88-76.

Οι Ισπανοί που είχαν σε μεγάλη βραδιά τα αδέρφια Ερνανγκόμεθ κατέκτησαν το τέταρτο χρυσό μετάλλιο της ιστορίας τους στη διοργάνωση μετά το 2009, το 2011 και το 2015 και συνολικά έφτασαν τα 14 σε Ευρωμπάσκετ!

Αντίθετα οι Γάλλοι μετρούν ακόμα ένα χαμένο τελικό και μένουν με τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο μετρώντας συνολικά 10 εκ των οποίων τα 6 χάλκινα και μοναδικό χρυσό αυτό του 2013 στη Σλοβενία.

Χουάντσο on fire, αλλά έμεινε ζωντανή από το -21 στο -10 η Γαλλία στο ημίχρονο!

Καλύτερα ξεκίνησε τον τελικό η Ισπανία και προηγήθηκε με 14-5 (στο 5′) με τον Βίλι Ερνανγκόμεθ να έχει 6 πόντους και τους Ισπανούς να μετρούν 7/7 βολές. Η διαφορά πήγε και στο +11 (18-7 στο 8′) με την άμυνα της Γαλλίας στη ρακέτα να είναι κακή και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 23-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με 2/2 τρίποντα “εκτόξευσε” το προβάδισμα των Ισπανών στο +15 (29-14 στο 12′) οι οποίοι έλεγχαν πλήρως το ματς. Η διαφορά πήγε και στους 19 (35-16 στο 14′) με τη Γαλλία να μην μπορεί να βρει λύσεις σε άμυνα και επίθεση.

Ο Χουάντσο με 5/5 τρίποντα (!) διατηρούσε τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα (41-22 στο 16′) και ο Βίλι έκανε το σκορ με καλάθι και φάουλ 47-26 (στο 18′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με γαλλικό σερί 11-0 και σκορ 47-37 μετά από buzzer beater κάρφωμα του Φουρνιέ!

Μείωσε μέχρι το -3 η Γαλλία αλλά… κούπα η Ισπανία!

Το δεύτερο ημίχρονο του τελικού στο Βερολίνο ξεκίνησε με τη Γαλλία να επεκτείνει το σερί της στο 16-0 και να μειώνει από τους 21 στους 5 (47-42 στο 22′) δίνοντας νέο μεγάλο ενδιαφέρον στο ματς, ενώ ο Γιαμπουσέλε με ένα ακόμα καλάθι διαμόρφωσε το σκορ σε 49-46 (στο 23′).

Οι Ισπανοί με τα αδέρφια Ερνανγκόμεθ και τον Χαϊμέ Φερνάνντεθ απάντησαν με δικό τους σερί 9-0 και ανέβασαν τη διαφορά στους 12 (58-46 στο 25′). Το προβάδισμα των Ισπανών δεν μειωνόταν εκ νέου δραστικά (61-52 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με τους “τρικολόρ” πίσω με 66-57 μετά από τρίποντο του Ρούντι και μπλοκ του Γκαρούμπα στον Οκόμπο!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο υπήρχε μεγάλη ένταση στο παρκέ και η Ισπανία στο 33ο λεπτό είχε ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα με 71-61 και ήταν το φαβορί για το τρόπαιο. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τελικού με λέι απ ο Μπράουν έκανε το 75-63 και οι Γάλλοι καλούνταν σε μία μυθική ανατροπή για να κατακτήσουν τον τίτλο.

Ο Ντίαθ με ένα μεγάλο τρίποντο “έγραψε” το 78-66 στο 37ο λεπτό και οι Ισπανοί “αγκάλιασαν” την κούπα την οποία και κατέκτησαν χωρίς να αγχωθούν στο φινάλε με 88-76!

Που κρίθηκε: Στο 23ο λεπτό η Γαλλία επέστρεψε από το -21 σε 49-46, όμως οι Ισπανοί με σερί 9-0 προηγήθηκαν με 58-46 (στο 25′) διαφορά που δεν “κινδύνεψαν” να χάσουν σε σημαντικό βαθμό μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με 27 πόντους (7/9 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα έκανε τη διαφορά και ήταν απόλυτος MVP του τελικού!

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 47-37, 66-57, 88-76