Σάρωσε η Ισπανία, έβγαλε αντίδραση η Γαλλία (videos)

2022-09-18T21:20:29+00:00 2022-09-18T22:36:17+00:00.

18/Sep/22 21:20

Το πρώτο ημίχρονο του τελικού στο Ευρωμπάσκετ 2022 ανήκει πλήρως στην Ισπανία, με τη Γαλλία όμως να αντιδρά μετά το -21!

Αποστολή στο Βερολίνο: Γιάννης Ράμμας/ info@eurohoops.net

Ο Τέρι Τάρπλεϊ έκανε το 9-5 στο 4′ και μετά… χάθηκε!

Αν δεν καταλάβατε πολλά, η Ισπανία έχει κάνει ένα φοβερό ημίχρονο κόντρα στην Γαλλία (47-27), στον μεγάλο τελικό του Ευρωμπάσκετ 2022!

Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο έκαναν πράγματα και θαύματα, ειδικά μετά την πρώτη περίοδο (23-14).

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές ήταν σαρωτικοί, που έφτασαν ακόμα και στο +21 (47-26), με το τρίποντο να είναι το μεγάλο ”όπλο” τους (9/13), αλλά και η άμυνα.

Οι Γάλλοι, όμως, αντέδρασαν στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου με 0-11 και το 47-26 έγινε 47-37.

Ουίλι και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ έδειξαν τον δρόμο με 10 και 18 πόντους (6/7 τρίποντα) αντίστοιχα, κάνοντας ουσιαστικά τα πάντα στην επίθεση.

Στον αντίποδα, Εβάν Φουρνιέ και Τομά Ερτέλ με 11 και 7 πόντους αντίστοιχα, προσπαθούσαν για την γαλλική ομάδα.

Η Ισπανία μέτρησε 6/13 δίποντα, 9/15 τρίποντα, 8/10 βολές, 12 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα και 6 λάθη.

Η Γαλλία μέτρησε 8/9 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 9/12 βολές, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα και 10 λάθη.