Αταμάν: “Άμυνα σαν… American Football όταν παίζουμε εκτός έδρας σε αγώνες της FIBA”

2024-02-23T10:43:05+00:00 2024-02-23T17:02:54+00:00.

23/Feb/24 10:43

Ο Εργκίν Αταμάν περιέγραψε με γλαφυρό τρόπο την άμυνα της Ιταλίας απέναντι στην ομάδα του…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Η Ιταλία νίκησε την Τουρκία με 87-80 στο πρώτο ματς των Προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2025 που έγινε στο Πέζαρο, αφήνοντας τον προπονητή της Εθνικής και του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν, παραπονούμενο για τη διαιτησία.

Ειδικά στο κομμάτι των φάουλ, υποστηρίζοντας πως σε κάθε εκτός έδρας αγώνα της FIBA, οι αντίπαλες άμυνες παίζουν σαν… να βρίσκονται σε αγώνα του American Football:

«Κάναμε πάρα πολλά λάθη, ειδικά στη 2η περίοδο. Ο Χαζέρ έχασε τρεις μπάλες μέσα σε 5′, από τη στιγμή που μπήκε στο ματς. Ίσως όσο ξεκουράζαμε κάποιους παίκτες κάναμε πολλά λάθη και χάσαμε τον έλεγχο του αγώνα.

Ακολουθήσαμε τους αντιπάλους μας στο δεύτερο ημίχρονο και δεν κάναμε βήμα πίσω. Συνεχώς προειδοποιούσα τους διαιτητές για αυτά που γίνονταν στο ματς. Όποτε παίζουμε ένα ματς σε διοργάνωση της FIBA οι αντίπαλοί μας αμύνονται πολύ σκληρά, σαν να παίζουν αμερικάνικο Football. Προσπαθήσαμε να βγάλουμε την ίδια σκληράδα, αλλά δεν τα καταφέραμε.

Η ήττα με επτά πόντους μας δίνει το… πλεονέκτημα για τον επαναληπτικό στην Κωνσταντινούπολη. Μπορούσαμε να νικήσουμε άραγε; Ήταν δύσκολο επειδή βρισκόμασταν διαρκώς πίσω στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά χάσαμε.

Πρέπει να αφήσουμε πίσω μας το συγκεκριμένο αγώνα και να παίξουμε με την ίδια σκληράδα κατά της Ισλανδίας (σ.σ. την Κυριακή στο Σινάν Ερντέμ)”.