Ουόκαπ: “Είμαι ευγνώμων στην Ελλάδα για το διαβατήριο, είναι κάτι που το σέβομαι”

2024-02-23T22:52:02+00:00 2024-02-23T23:51:44+00:00.

23/Feb/24 22:52

walkup-ethniki-tsexia

Ο Τόμας Ουόκαπ ξεκαθάρισε ότι θα εκπροσωπεί την Ελλάδα με τον καλύτερο τρόπο, μετά τη νίκη επί της Τσεχίας στο ΣΕΦ για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2025.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

H Ελλάδα ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2025, κερδίζοντας με 72-64 την Τσεχία στο ΣΕΦ.

Ο Τόμας Ουόκαπ ο οποίος έκανε τρομερό ματς με 16 πόντους-8 ριμπάουντ-8 ασίστ με 7/15 σουτ σε 32:10′, στάθηκε στο πόσο σημαντική ήταν η νίκη.

O 30χρονος γκαρντ αναδείχθηκε MVP της αναμέτρησης, τονίζοντας ότι το συναίσθημα είναι διαφορετικό όταν εκπροσωπείς μία ολόκληρη χώρα.

«Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη σε αυτή την υπέροχη ατμόσφαιρα και που είμαι μέλος αυτής της προσπάθειας. Χαίρομαι και για την πρώτη νίκη του προπονητή μας. Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε λάθη, είχαμε κακές αποφάσεις, αλλά καταφέραμε να το ελέγξουμε με την πάροδο του χρόνου. Η διάθεση ήταν όμως εκεί από το πρώτο λεπτό, θέλαμε να δείξουμε πως αρχίζουμε κάτι καλό. Ήταν ένα εξαιρετικό ξεκίνημα σε μια νέα προσπάθεια. Είμαι ευγνώμων στην Ελλάδα για το διαβατήριο, είναι κάτι που το σέβομαι και προσπαθώ να εκπροσωπώ τη χώρα με τον καλύτερο τρόπο. Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο είναι διαφορετική από τα παιχνίδια του Ολυμπιακού, νιώθεις ότι δεν εκπροσωπείς κάποια εκατομμύρια οπαδούς, αλλά όλους τους Έλληνες, δέκα εκατομμύρια ανθρώπους. Θέλουμε να κάνουμε περήφανη τη χώρα»

Σπανούλης: “Παίξαμε καταπληκτική άμυνα, τα παιδιά είχαν ασύλληπτη θέληση”

Παπανικολάου: “Αυτή η φιλοσοφία έχει φέρει επιτυχίες στην Ελλάδα”

Μήτογλου μετά το ρεκόρ καριέρας με την Εθνική: “Δεν χτίζεις μία ομάδα σε 4 μέρες… να μην τα παρατάμε ποτέ!”

Μωραΐτης: “Η άμυνα να είναι η ταυτότητα της Εθνικής Ομάδας”

Παπαγιάννης: “Είμαστε πάλι μία σχετικά, νέα εθνική ομάδα”